wtorek, 19 stycznia 2016

Turcja - 3 dzień: Stambuł

Adres: Divanyolu Caddesi No:6, Sultanahmet, 34400, Turcja

 
W Stambule byliśmy wcześnie rano razem z grupą, zaczęliśmy zwiedzanie od Rejsu po Bosforze, później zjedliśmy lunch w klimatycznym miejscu.  Pub nazywał się Pudding Shop i serwowano tam tylko tureckie, pyszne jedzenie.
 
Pub stał się popularny  w 1960 roku, później spotykali się tu hippisi.
 
 
 
 

Po lunchu udaliśmy się zwiedzać Hagię Sophie i Błękitny Meczet. Jedyny minus to upał, który nam towarzyszył przy staniu w kolejce do meczetu. Sam kościół pełni teraz funkcje muzeum, więc nie trzeba ściągać butów tak, jak w Błękitnym Meczecie.
 
 
"Hagia Sophia  w przeszłości była świątynią chrześcijańską, następnie powstał meczet. Budynek uważany jest za najwspanialszy obiekt architektury i budownictwa całego pierwszego tysiąclecia naszej ery.
 
Będąc świątynią chrześcijańską, nosił nazwę Kościoła Mądrości Bożej (zwany czasem również Wielkim Kościołem). Była to najwyższa rangą świątynia w Cesarstwie Bizantyjskim, katedra patriarsza oraz miejsce modłów i koronacji cesarzy. W ciągu wieków niedościgniony wzór świątyni doskonałej i niemal symbol Kościoła bizantyjskiego. Została ufundowana przez Justyniana I Wielkiego, w obecnym kształcie powstała w okresie od 23 lutego 532 do 27 grudnia 537. Po zdobyciu Konstantynopola przez Turków w 1453 zamieniona na meczet (wtedy m.in. dobudowano minarety). Świątynię miał przyćmić wybudowany w XVII wieku Błękitny Meczet. Obecnie muzeum. Nazwa kościoła znaczy dosłownie „Boża Mądrość” i odnosi się do jednego z atrybutów Boga."
 

Wnętrze Hagii Sophii zrobiło na mnie ogromne wrażenie, przede wszystkim bardzo wysoka budowla, przepięknie zdobiona.
 
Kolejnym punktem był Błękitny Meczet, kobiety, które miały odkryte ramiona czy krótkie spodenki, otrzymywały przy wejściu stosowne sukienki czy chusty.
Do meczetu może wejść każdy, oczywiście na boso, buty trzyma się w dłoniach. Strefa dla modlących jest oddzielona. Duże wrażenie robi oświetlenie meczetu.
"Budowę meczetu rozpoczął w 1609 roku, w towarzystwie urzędników państwowych, sułtan Ahmed I (wówczas 19-letni), którego ambicją było stworzyć budowlę wspanialszą od stojącej w pobliżu, Hagii Sofii.

Jedna z legend głosi, że młody sułtan wybudował meczet, ponieważ chciał uzyskać przebaczenie Allaha za złe prowadzenie się w młodości. Budowa trwała do 1616 roku. Zgodnie ze swoim zwyczajem pracował on aż do zmęczenia. Nalegał, aby w środku było wszystko co najlepsze, rozkazał garncarzom z Iznik produkowanie płytek tylko na cele tej budowli, co skutkowało znacznym osłabieniem manufaktur.
Projektantem nowej świątyni, która miała stać się najważniejszym meczetem imperium osmańskiego, był Sedefkâr Mehmet Ağa, uczeń Sinana.

O wadze świątyni świadczyło również jej położenie - bezpośrednio przy Pałacu Topkapi. Swego znaczenia nie stracił on nawet po tym, gdy siedzibę sułtana przeniesiono do Pałacu Dolmabahçe. Przez cały okres istnienia monarchii osmańskiej rolę świątyni imperialnej dzielił z nieco starszym Meczetem Sulejmana."

W Sultanahmet znajduje się historyczny obelisk, jest to plac koło Błękitnego Meczetu.

Następnym miejscem godnym polecenia jest Topkapı Sarayı – "pałac w centrum Stambułu, który był rezydencją sułtanów przez ponad 380 lat, od 1453 roku. Budowę rozpoczęto za panowania sułtana Mehmeda II Zdobywcy w 1453 roku, zaraz po zdobyciu Konstantynopola, a zakończono w 1465 roku. Ostatnim używającym pałacu sułtanem był Mahmud II (do 1839 roku). Sułtan Abdulmecid I przeniósł siedzibę władców do pałacu Dolmabahçe."

Ostatnim punktem zwiedzania był poniżej przedstawiony na zdjęciach Pałac Topkapi,
Główna brama

Pierwszy dziedziniec

Tutaj odbywało się posiedzenie divanum




Więcej na  ten temat: https://pl.wikipedia.org/wiki/Topkap%C4%B1

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz