sobota, 16 stycznia 2016

Turcja - 2 dzień: Pergamon i Troja

 
"Niedaleko wybrzeża Morza Egejskiego, odnajdziemy niewielkie miasto – Bergamę. To właśnie w jej okolicach znajdują się ruiny jednego z najważniejszych ośrodków kulturalnych i naukowych starożytności - Pergamonu".
 
 Ruiny są bardzo okazałe, znów największe wrażenie zrobił na mnie teatr na zboczu góry oraz pozostałości po budowlach miasta, zwłaszcza przepiękne kolumny.
 
Plan miasta


Przepiękny teatr


Samo położenie miasta jest niesamowite, bowiem na wzgórzu. Turyści na górę wjeżdżają kolejka gondolową i następnie rozpoczynają zwiedzanie. W miejscach, gdzie niewiele pozostało znajdują się makiety, by przybliżyć obraz tamtych czasów.

"Dokładna data założenia Pergamonu nie jest łatwa do określenia. Szacuje się, że miasto zostało zbudowane około VIII w. p.n.e. Przez pewien czas wchodziło w skład potężnego królestwa Aleksandra Wielkiego. Jego rozkwit natomiast przypadł na okres po śmierci króla, kiedy to jego spadkobiercy toczyli wojny o zdobyte przez niego terytoria. Wówczas miasto stało się stolicą Królestwa Pergamońskiego. Przez 150 lat rządziła nim dynastia Attalidów. Po tym czasie przeszło pod panowanie Rzymian, którzy przyczynili się do jego rozbudowy i poprawy warunków życia ludności. Powstała nowa dzielnica, a także akwedukt, dzięki czemu mieszkańcy Pergamonu mieli dostęp do pitnej wody. Rzymianie rządzili miastem przez prawie 850 lat, do roku 716, w którym zostało zdobyte przez Arabów. Po pewnym czasie wróciło do Bizancjum i przetrwało do XIII wieku, Pergamon jednak nigdy nie odzyskał dawnej świetności. Na początku XIV wieku obszar, na którym znajdowało się miasto przejęła Turcja. Pergamon po dzień dzisiejszy leży na jej terytorium."

więcej na:
http://blog.bluesky.pl/turcja-pergamon/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pergamon_(miasto)
 
Przepiękne widoki

"Pergamon należał do najpiękniejszych miast hellenistycznych i był wspaniałym przykładem urbanistyki hellenistycznej. Za panowania dynastii Attalidów rozbudowano akropol pergameński, położony na wzgórzu o wysokości 300 m. Rozplanowanie licznych budowli i siatka ulic nawiązywały do ukształtowania terenu a całość otaczały mury obronne. W skład kompleksu wchodziły m.in.:
  • wielka Biblioteka Pergamońska (druga po Bibliotece Aleksandryjskiej), której budowę rozpoczął Attalos I. Zbiory biblioteki liczyły ok. 200 000 zwojów);
  • teatr dla 10 000 widzów. Rozwiązanie architektoniczne budowli wzorowane jest na teatrach greckich. Widownia została wbudowana w strome zbocze i rozbudowana mocno wzwyż na wąskim wycinku koła (ukształtowanie zbocza nie pozwoliło na wybudowanie typowej widowni opartej na planie zbliżonym do półkola);
  • świątynia Dionizosa znajdowała się poniżej teatru, pozostały z niej nieliczne fragmenty;
  • świątynia Ateny Polias, zbudowana na tarasie w sąsiedztwie biblioteki;
  • dziedziniec z propylejami;
  • pałac królewski i arsenał;
  • słynny Wielki Ołtarz Zeusa (pergameński ołtarz) poświęcony Zeuswi i Atenie, zbudowany w II wieku p.n.e. dla uczczenia zwycięstwa nad Galatami. Elementy ołtarza zostały odkryte przez Carla Humanna i wywiezione za zgodą sułtana do Berlina, gdzie został zrekonstruowany w Muzeum Pergamońskim. Na tarasie akropolu pozostała jedynie podbudowa ołtarza;
  • gimnazjon o wymiarach 200 na 150 metrów, o trzech kondygnacjach w których znajdowały się sale wykładowa, biblioteka, łaźnia i świątynia."

TROJA
 
W tym dniu zwiedzaliśmy również Troję, która nie zrobiła na mnie dużego wrażenia, ponieważ więcej było kamieni na łące niż okazałych ruin starożytnych. Koń trojański który stoi na terenie "muzeum" został zbudowany dla turystów do robienia zdjęć, bardziej starszy i oryginalniejszy koń stoi w mieście Canakkale
Koń w Troi

Koń w mieście Canakkale

Dla zainteresowanych podrzucam link o Troi, ja sama nie będę się rozpisywać i wchodzić w szczegóły badań związanych z wykopaliskami.

bhttp://archeowiesci.pl/2007/09/26/troja-bez-mitow/
Troja - ruiny
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz