wtorek, 17 września 2013

WERONA

Arena - amfiteatr rzymski
Werona  - miasto zakochanych, miasto
z tradycją, miasto bogatych sklepów
i fantastycznego starego amfiteatru, w którym odbywają się nadal przedstawienia i opery, na które przychodzą piękni i eleganccy ludzie. Wszystko odbywa się pod gołym niebem, bilety trzeba rezerwować bardzo wcześnie,
w przypadku niepogody przedstawienia są odwoływane. Obok amfiteatru jest park
i promenada z restauracyjkami, wcześniej w elegancka ulica z drogimi sklepami, na której trzeba się pokazać.

Ja miasto zwiedzałam w czasie deszczu, gdzie było na ulicach szaro, ciemno i mimo wszystko wszędzie kręcili się turyści. Miasto mimo swojej starej zabudowy, słynnego balkonu Julii, który w rzeczywistości w średniowieczu w ogóle się tam nie znajdował - nie zrobiło na mnie dużego wrażenia.
centrum miasta

Julia pod swoim balkonem
Dom Julii ul. Cappello 23 - lepiej wyglądał w filmie  "Listy do Julii", w rzeczywistości wchodzi się do bramy gdzie jest malutki dziedziniec otoczony domami, na dole znajdują się sklepiki z pamiątkami, brama, gdzie można zawiesić kłódkę z inicjałami swojej miłości, jest oczywiście posąg Julii i jej wytarte piersi, które turyści pocierają na szczęście, fajnie to wygląda w przypadku mężczyzn, ale czemu kobiety też dotykają piersi, a nie np. dłoni?  Tego nie wiem :D W przejściu po prawej stronie można również długopisem napisać na murze wyznanie miłosne lub przykleić na pamiątkę "gumę do żucia". Dziwny zwyczaj, ale też akurat przykleiłam... chyba z nudów  i z wiary, że faktycznie miejsce ma moc...


Samo miasto leży nad rzeką Adygą, u podnóża Alp Weneckich. Rzeka leniwie przepływa przez miasto, na mostach łączących obie części miasta można spotkać również przyczepione kłódki z wyznaniem miłosnym. Werona jest znaczącym ośrodkiem handlu i jednym z najbogatszych miast północnych Włoch. 

 
miłosne wyznania na ścianie w pobliżu balkonu Julii
Podsumowując zabytki Werony, w mieście zachowało się wiele zabytków starożytnych. "Do najcenniejszych z nich należy: rzymska arena na 22 tysiące widzów, łuk triumfalny oraz Porta dei Leoni (Brama Lwów). Katedra w Weronie zbudowana została w XII w. i przebudowana w XV-XVI w. Kościół S. Tosca e Teuteria z V w. (przebudowany w VIII i XII w.) należy do najstarszych zabytków wczesnego średniowiecza. Kościół San Zeno Maggiore z XII w. jest przykładem architektury romańskiej. W jego wnętrzu podziwiać można ołtarz Andrei Mantegni i obraz Tycjana. Cennym zabytkiem Werony jest XIV-wieczny most Scaligerów na Adydze. Miasto słynie z renesansowych palazzi i pięknych balkonów. Na jednym z nich rozgrywa się akcja szekspirowskiej tragedii "Romeo i Julia", zaś domy zamieszkiwane niegdyś przez oboje nieszczęśliwych kochanków i rzekomy nagrobek Julii są celem pielgrzymek turystów z całego świata."
kłódki zakochanych
Miło się zwiedza Weronę, bo nie trzeba płacić za wstępy w większości zabytków :D
Polecam krótki spacerek i ruszajcie w dalszą drogę :P
ulica z luksusowymi sklepami

tekst i zdjęcia
Paulina Just
Arche Scaligere

"Powyżej na zdjęciu Grobowce rodu Scaligerów. Najstarszym jest grobowiec Cangrande I della Scala (1291-1329), władcy Werony w l. 1308-1329, Vincenzy od 1312 r. i Padwy od 1328 r. Opiekun Dantego, któremu poeta zadedykował trzecią część Boskiej Komedii. Pojawia się również w Dekameronie Giovanniego Boccaccia. Jest tytułowym bohaterem powieści Davida Blixta, p.t. Władca Werony. Obok znajduje się grobowiec Mastino II della Scala (1308 - 1351), panował w Weronie, podbił Brescię (1332), Parmę (1335) w Lombardii i Luccę (1335) w Toskanii. "

Podobna replika grobowca znajduje się w Genewie.


Pomocne źródła:
http://werona.lovetotravel.pl/
http://wikimapia.org/1173835/pl/Arche-Scaligere

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz