niedziela, 2 grudnia 2012

Zamki na Szlaku Piastowskim c.d.

zdj. ruin Zamku Sokolec,

Niektóre zamki to niestety ruiny, niektóre mało widoczne, przykryte liśćmi, więc nie znając ich położenia do końca nie będziemy przekonani czy dotarliśmy do właściwego miejsca. Tak jest z  Zamkiem Sokolec, który położony jest  na północno-zachodnich stokach Krzyżnej Góry, na wysokości ok. 630 m n.p.m. Dzieje zamku nie są dokładnie znane. Znajdują się tam obecnie tylko pojedyncze kamienie. Inicjatywę powstania zamku-strażnicy w 1207 roku przypisuje się księciu Henrykowi Brodatemu. Z zamkiem wiąże się legenda o odnalezieniu przez księcia w tym miejscu gniazda jastrzębia lub sokoła, co stało się genezą nazwy zamku. Znajduje się on w Rudawach Janowickich



Zamek Bolczów
W Rudawach Janowickich mamy ruiny Zamku Bolczów. Zachowane do dziś ruiny pozwalają odtworzyć trzy główne części budowli, na które składają się:zamek średniowieczny, złożony z murów obwodowych, budynku mieszkalnego i czworobocznej wieży; część XV-wieczna, składająca się z dwóch dziedzińców, muru południowego z otworami strzelniczymi oraz część XVI-wieczna, z której zachowały się mury barbakanu, basteje oraz brama wjazdowa. Dotrzeć na zamek można  z Janowic Wielkich zielonym szlakiem; z Mniszkowa - niebieskim szlakiem, a później zielonym.

Zamek Niesytno
"Zamek Niesytno w Płoninie  stanowi porośniętą drzewami malowniczą ruinę, niestety niemożliwą do zwiedzania ze względu na zniszczenia i swoje usytuowanie. Zwiedzanie jest realne ale niebezpiecznie i nie warte ryzyka. W okresie letnim roślinność skutecznie zakrywa całe założenie, a wieża zamkowa jest zagruzowana i niedostępna. Przylegający do zamku pałac jest po pożarze równie niebezpieczny do zwiedzania i w każdej chwili może się zawalić. Zagruzowany do wysokości pierwszego piętra posiada jedynie sklepione piwnice. Obecnie jest to teren prywatny, ogrodzony z każdej strony i zamknięty bramą na kłódkę. Jednak dojście na pałacowy dziedziniec nie stanowi większego problemu, za budynkiem jest ścieżka prowadząca do ruin zamku, która kończy się na tarasie przed pałacem. Należy pamiętać, że wchodzenie na teren pałacu jest niebezpieczne i nielegalne. Pomimo zniszczeń kompleks stanowi jeden z najpiękniejszych zakątków Dolnego Śląska. Warto zboczyć z trasy żeby zobaczyć to jedyne w swoim rodzaju zestawienie średniowiecznego zamku z nowożytnym pałacem, który w chwili obecnej jest odgruzowywany, prowadzone są badania archeologiczne. Istnieje szansa że wróci do swojej dawnej świetności."

"Renesansowy Dwór w Maciejowcu  został wzniesiony w latach 1627-1648 przez ówczesnych właścicieli wsi, von Spillerów. Powstał na miejscu wczesnośredniowiecznego grodu Bobrzan. Poniżej dworu znajduję się pałac wybudowany w I poł. XIX w.Dwór stanowi trzyskrzydłowe założenie z kurtynowym murem. We wschodnim skrzydle zachował się piękny renesansowy portal. Także w tym skrzydle, na pierwszym piętrze można podziwiać jeszcze dziś fragmenty drewnianego, malowniczego stropu. Obecnie dwór znajduje się w mocno zrujnowanym stanie jednak dzięki staraniom grupy miłośników architektury powstaje tu Muzeum Detalu Architektonicznego."

"Zamek Świny wznosi się nieopodal Bolkowa. Zamek w Świnach był jedną z pierwszych murowanych warowni i należał do znanego i możnego rodu Świnków. W XVIII w. stracił na znaczeniu i został opuszczony. Pożar w 1876 r. obrócił budowlę w ruinę. Postępujące zniszczenie powstrzymały dopiero przeprowadzone w latach trzydziestych XX w prace zabezpieczające. Aktualnie ruiny są własnością prywatną, udostępnianą do zwiedzania. Do dzisiaj zachowały się gotyckie mury wieży mieszkalnej z dwoma cylindrycznymi wieżami, wzniesionymi w XVI-XVII stuleciu oraz murami obwodowymi ."


Źródła:
http://niesytno.pl/index.php/obecnie (zdj. zamku i tekst)
http://rudawyjanowickie.pl/zamki_i_ruiny_w_rudawach_janowickich/zamek_bolczow.html
http://rudawyjanowickie.pl/zamki_i_ruiny_w_rudawach_janowickich/zamek_sokolec_2.html
http://gdziebylec.pl/obiekt/pokaz/Dwor_w_Maciejowcu/7783
http://www.turystyka.dolnyslask.pl/content/view/84/79/  (Zamek Świny)

Tekst tego posta został opracowany na podstawie materiałów znajdujących się na poszczególnych stronach widocznych w "źródłach", zdj. pochodzą również z tych stron lub z portalu www.wikipedia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz