niedziela, 21 lutego 2016

Antonin

Korzystając z okazji, że nie wyjeżdżam nigdzie za granicę opisze miejscowości w województwie wielkopolskim, które udało mi się zwiedzić przez 3 lata mieszkając w Ostrowie Wielkopolskim.

Pierwszym miejscem będzie Antonin, leżący na trasie nr. 25, oddalony od Ostrowa 18 km. W Antoninie jest Pałac Myśliwski otoczony angielskim ogrodem. "Antoniński Pałac Radziwiłłów zaprojektował w stylu myśliwskim Karl Friedrich Schinkel - pozostawiając po sobie dzieło wybitne. Budynek został założony na rzucie ośmiokąta, stanowiącego podstawę czteropiętrowego korpusu głównego. Przylegają do niego cztery niższe skrzydła – ryzality – mieszczące wejście główne z klatką schodową oraz pokoje"

"W efekcie, w 1824 roku, powstał klasycystyczny pałacyk, w którym książę wraz z całą swoją rodziną prowadził ożywione życie towarzyskie i artystyczne. Myśliwską rezydencję odwiedzały ważne osobistości ze świata polityki i sztuki"



Słynnym gościem Pałacyku był Fryderyk Chopin."W trakcie swoich pobytów w tym miejscu, w latach 1827 – 1829, Chopin grał, dawał lekcje młodziutkiej księżniczce Wandzie Radziwiłłównie, prowadził dysputy z gospodarzem o zawiłościach sztuki kompozytorskiej i tworzył. Tu powstały Introdukcja i Polonez C-dur op. 3 na fortepian i wiolonczelę. Warto wspomnieć o trio fortepianowym g-moll op. 8 zadedykowanym Radziwiłłowi, który za ten dar podziękował w późniejszym liście do kompozytora."

Obecnie w Pałacyku mieści się restauracja i hotel. W hotelu Pałac Myśliwski nadal organizowane są również koncerty muzyki klasycznej. Pałac Myśliwski położony jest w cichej i spokojnej okolicy, z dala od zgiełku miast. Zaledwie 1 km dzielą obiekt od jeziora. Na miejscu do dyspozycji Gości jest bezpłatny parking, również dla osób zwiedzających to miejsce.

Na przeciwko Pałacyku znajduje się jezioro z piaszczystą plażą, domkami do wynajęcia. Tutaj swój wolny czas spędzają turyści i rodziny z dziećmi w weekendy letnie. Warto w tym miejscu się zatrzymać i spędzić choć godzinę czasu....
Kąpielisko w Antonie - źródło www.wlkp24.info


źródło: http://www.palacantonin.pl/pl/historia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz