Z mama zobaczyliśmy Pałac Buckingham, Big Bena, Opactwo Westminster, Parlament - wszystkie budynki robią niesamowite wrażenie. Przede wszystkim strzelistość budowli...!
Wetminister Abbey |
"Opactwo Westminsterskie to jedna z najbardziej znanych świątyni w Wielkiej Brytani. Większość historyków przyjmuje że katedra powstała w IX wieku, jednak obecną postać świątynia przyjeła w XIX wieku. W Opactwie mieszczą się groby wielu słynnych osób m.in. Samuela Johnsona, Karola Dickensa, Roberta Browninga, Isaaca Newtona, Karola Darwina czy Ernesta Rutherforda. To właśnie tutaj odbywają się koronacje królów Anglii. Ciekawostką jest że kilka scen w książce "Kod Leonarda Da Vinci" toczy się właśnie w opactwie."
Big Ben |
"Big Ben jest to nazwa ważącego 14 ton dzwonu umieszczonego na szczycie 106 metrowej wieży. Uważany jest on za symbol Wielkiej Brytanii. Dzwon ten zawisa na jednej z dwóch wież londyńskiego parlamentu. Budowę jej podjęto zaraz po tym jak część The Houses of Parliament uległa spaleniu. Zaprojektowany został przez dwóch architektów. Pierwszym z nich był Charles Barry, natomiast drugim - Augustin Pugin. Wykonany jest on w stylu neo-gotyckim z kamienia ciosanego. Obecnie wielu ludzi twierdzi, iż Big Ben to nazwa słynnego na całym świecie londyńskiego zegara. Nazwa Big Ben wywodzi się od imienia sir Benjamina Halla, głównego komisarza robót w 1858 roku, gdy dzwon ten zawieszano. Odlany w Whitechapel był już drugim olbrzymim dzwonem, ponieważ na pierwszym pojawiła się rysa podczas próby uruchomienia (obecny dzwon również ma nieznaczne pęknięcie).
Zegar ten jest największym zegarem w Wielkiej Brytanii. Wyposażony jest w cztery tarcze o średnicy 7,5 m każda oraz we wskazówki o długości 4,25 m.
Czyż to nie imponujące rozmiary jak na rok 1858?
Podaje on niemalże dokładny czas i co godzinę wybija. Odgłos zegara możemy usłyszeć codziennie w radio BBC.
Budynek Parlamentu liczy sobie 1100 pokoi, 100 klatek schodowych, 19 barów i restauracji oraz 5 km korytarzy."
Obcokrajowcy zwiedzają Parlament tylko w niedziele i w czasie letnich dni otwartych. Wycieczka trwa 75 minut, towarzyszy jej przewodnik. Niedzielne wycieczki startują co 15 minut w godzinach od 9:15 do 16:30.
Parlament |
Pomysł na zbudowanie największego na świecie koła widokowego powstał w roku 1994, a autorami projektu są: David Marks i Julia Barfield. W realizacji projektu na miarę XXI wieku brały udział m. in. linie lotnicze British Airways oraz grupa rozrywkowa Tussauds Group. Całe przedsięwzięcie pochłonęło 34 miliony funtów!
Wcześniej tytułem najwyższego na świecie koła widokowego szczycił się Technocosmos z Japonii, jednak tytuł ten odebrała mu czwarta co do wielkości budowla Londynu. Wielka konstrukcja przypominająca koło rowerowe (200 razy większa od zwykłego koła rowerowego) daje możliwość oglądania panoramy Londynu o promieniu 48 km.
Na olbrzymim London Eye umieszczone są 32 kapsuły, z których każda może pomieścić 25 osób. Jednocześnie nad ziemią może znajdować się 800 osób! Prędkość z jaką poruszają się turyści wynosi 0,8 km/h, a pełny czas trwania podróży wynosi około 30 minut.
zdj. zrobione przeze mnie z London Eye |
Zdjęcie z London Eye |
Wieczór z mamą spędziliśmy spacerując wzdłuż Tamizy i oglądaliśmy podświetlony Tower Bridge.
Ok 21 dotarliśmy z kuzynem do miejscowości Suotahamton, gdzie mieliśmy spędzić sobotę :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz