poniedziałek, 21 stycznia 2013

Praga

Praga jest fantastycznym miastem do którego chętnie wracam. Jest malowniczo położona i posiada bogatą architekturę. Jak będziecie wypoczywać w Karkonoszach, to proponuję skorzystać z oferty biur podróży, wycieczka jednodniowa to koszt około  80 zł. Jednak do Pragi warto jechać na kilka dni, by poczuć atmosferę miasta. Po Pradze najlepiej podróżować metrem, które jest dobrze oznaczone i jest najlepszym i najszybszym środkiem komunikacji. W Pradze jest mnóstwo ciekawych miejsc, zabytków, można udać się również do muzeum techniki, miniatur, zabawek, sztuki współczesnej itp. Wieczorami odbywają się tu różne koncerty, które polecam w szczególności wielbicielom muzyki jazzowej oraz klasycznej.

Zwiedzanie można rozpocząć od najwyższego wzniesienia, czyli Góry Petrin, gdzie wznosi się metalowa wieża łudząco podobna, lecz oczywiście mniejsza, do wieży Eiffla. Wieża znajduje się w pięknym parku, dojeżdża tam również kolejka.

Głównym punktem są oczywiście Hradczany, położone przepięknie nad miastem, widoczne w całej okazałości z Mostu Karola. Hradczany obejmują Zamek Królewski, który był siedzibą królów czeskich, a później prezydenta. To tutaj odbywa się jeszcze zmiana warty o 12.00. Prezentowanie wojskowej musztry w pięknych mundurach jest niezwykłą atrakcją dla turystów.
Dziedziniec zamku królewskiego

W skład Hradczanów wchodzi jeszcze Katedra Św Wita z XIV wieku z niesamowitymi witrażami. Zwiedzanie Katedry jest bezpłatne.
Katedra
"Budowana od roku 1344 z początku przez francuskiego architekta Mateusza z Arras'u, później niemieckiego architekta, Piotra Parlera, który nadał całej budowie unikalny, choć zamknięty w gotyckim stylu, charakter. Budowla, którą można podzielić na dwie części, jedna budowana w średniowieczu, druga w momencie budzenia się świadomości narodowej wśród Czechów. Głównymi autorami finiszu budowy, są Josef Mocker i Kamil Hilbert, działający na przestrzeni wieku XIX i XX. Ostatecznie budowę ukończono w roku 1929 na czas wielkiego Jubileuszu 1000 - lecia śmierci świętego Wacława."
Wnętrze katedry
Kolejnym miejscem, które trzeba zobaczyć jest oczywiście Złota Uliczka, czyli domki rzemieślników: małe i kolorowe. To tutaj wg legendy miał powstawać kamień filozoficzny. Obecnie uliczka posiada płatny wstęp. Z Hradczanów widoczna jest przepiękna panorama miasta na Wełtawę i jej mosty oraz na czerwone dachy praskich domów.
Panorama miasta
Trzeba zwiedzić również kamienny, średniowieczny Most Karola. "Istnieje od XIV wieku. Do połowy wieku XIX był jedynym mostem, trwale łączącym oba brzegi rzeki Wełtawy. Ma ponad 500 metrów długości, wsparty jest na 16 filarach i ma ok. 10 metrów szerokości, pomiędzy barierami. Na moście Karola znajduje się ponad 30 zespołów figuralnych, które są prawdziwą galerią barokowych rzeźb, stworzonych przez najwybitniejszych artystów tamtej epoki. Obok barkowych rzeźb swoje miejsce znalazły również rzeźby z początków XX wieku, stworzone już w nieco odmiennym stylu. Most z obu stron, zarówno od Malej Strany jak i od strony Starego Miasta jest zamknięty okazałymi bramami."
Kłódki zakochanych na Moście Karola
Na moście zawsze tętni życie, można tu spotkać turystów, mieszkańców, zakochane pary, które na znak swojej prawdziwej miłości zostawiają kłódki z inicjałami. Są tu również uliczni artyści sprzedający obrazy, aniołki, rzeźby. Głównym punktem jest rzeźba Św. Nepomucena, tu każdy musi zatrzymać się na chwilę, wypowiedzieć życzenie dotykając tablic przy pomniku. Warto - marzenia się spełniają.

Kolejnym punktem zwiedzania jest oczywiście Rynek i Ratusz i znajdujący się na wieży ratuszowej Zegar Orloj. Skonstruowany w 1410 jest jednym z najbardziej znanych zegarów astronomicznych na świecie i popularną atrakcją turystyczną.Zegar składa się z trzech głównych części: astronomicznej - pokazującej położenie ciał niebieskich, kalendarzowej - z medalionami reprezentującymi miesiące i animacyjnej - z ruchomymi figurkami dwunastu apostołów i wyobrażeniami Śmierci, Turka, Vanitas i Chciwości.

Zegar Orloj
Na rynku jest zawsze bardzo dużo ludzi, zwłaszcza o pełnych godzinach, kiedy w wieży ratuszowej biją dzwony, a zegar "rozpoczyna swoje przedstawienie". Na wieżę ratusza można wejść schodami po wykupieniu biletu wstępu i zobaczyć z niej piękną panoramę miasta. Tutaj też możemy wsiąść do jednej z dorożek i przejechać się uliczkami Pragi. W centrum jest wiele luksusowych hoteli, sklepów, pięknych kamienic oraz restauracji, gdzie można zjeść czeskie dania i nie tylko.

Tańczący dom
Praga ma swój urok, ma swoje miejsca do których na pewno zechcemy wrócić, gwarantuje Wam to!

Po zwiedzaniu warto udać się jeszcze na rejs statkiem, niekoniecznie tego samego dnia! Wełtawa choć szeroka i głęboka leniwie płynie przez miasto. Na statkach są przewodnicy bądź możemy wybrać wersje luksusową z barkiem i dyskoteką na wieczór.

Jeżeli pojedziemy z dziećmi do Pragi to proponuje odwiedzić ZOO. Położone jest na wzgórzu, nad miastem, dość bogate i ciekawe. Na pewno 3h trzeba poświęcić, by zobaczyć je w całości.

Kolejną atrakcją jest tańczący dom, nie znajduje się on przy głównych szlakach turystów, dlatego warto zmienić linie metra na tą, która nas tam dowiezie. Architektura godna uznania.

Ostatnią atrakcją i bardzo ciekawą, przyjemną jest wieczorny pokaz grających fontann, nie jest ona tak ogromna jak w Barcelonie, ale przepięknie komponuje się tutaj muzykę do falującej i strzelające ku górze wody. Inf. na internetowej stronie: www.krizikovafontana.cz



Czeska Praga to oczywiście sklepy z pamiątkami. Do najczęściej kupowanych zaliczamy maskotki krecika, wyroby ze szkła, pocztówki, długopisy, kubki, a także czeski alkohol: piwo, Beherovkę czy nalewki. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.

Pragi nie da się opisać w kliku słowach, tam trzeba być, mieć przewodnik, gromadzić wrażenia, robić zdjęcia i wracać co jakiś czas! W kolejnym poście przedstawię Wam Pragę w fotograficznym skrócie oraz przekażę praktyczne informacje.

zdj. P. Just i D. Barczak
tekst. P.Just

2 komentarze:

  1. Zgadzam się z Tobą, jeden dzień na Pragę to zdecydowanie za mało.
    Piękne miasto, pełne ciekawej architektury, zabytków, urokliwych miejsc.
    Jednodniowa wycieczka jest tylko po to, aby nabrać apetytu na więcej ... :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jadę do Pragi właśnie na jeden dzień. Kiedyś już byłam, lecz niewiele pamiętam. Postaram się odwiedzić większość miejsc zawartych w tej notce. Dzięki za mini-przewodnik! :)

    OdpowiedzUsuń