czwartek, 24 marca 2016

Ziemia Kłodzka

źródło; Internet
Ziemia Kłodzka to idealna propozycja na wycieczkę weekendową z noclegiem lub bez, w zależności  z jakiego rejonu Polski przyjeżdżacie, ja z Jeleniej Góry do Kłodzka miałam  105 km przez Kamienną Górę.




Do zwiedzania polecam:
  • Kłodzko - miasto plus twierdza
  • Błędne Skały
  • Wambierzyce
  • Kaplicę Czaszek
  • Kudowę Zdój/ Polanicę Zdrój


Kłodzko to naprawdę fajne miasto z bogatą historią nad którym góruje fantastyczna twierdza. Oprócz twierdzy możemy przejść podziemnym korytarzem pod murami miasta (Podziemna Trasa Turystyczna), zwiedzić Rynek oraz kamienny most św. Jana, który  jest jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków Kłodzka "Most łączy starówkę z częścią miasta zwaną Wyspą Piasek. Początek budowy mostu datowany jest bardzo różnie, ponieważ istnieją dwa źródła mówiące o jego powstaniu. Według pierwszego jest to 1281 rok, data ta została wykuta pod figurą Chrystusa na krzyżu i nie zgadza się ona z drugim źródłem czyli datą 1286 rok podaną przez kronikarza Georga Promnitza." Most przypomina bardzo Most Karola w Pradze, lecz jest o wiele mniejszy.

Informacje na temat twierdzy znajdziecie na oficjalnej stronie, natomiast informacje na temat Podziemnej Trasy na oficjalnej stronie miasta:
  1. http://www.twierdza.klodzko.pl/
  2. http://www.klodzko.pl/pl/dla-turysty/atrakcje-turystyczne

"Kłodzko jest doskonałą bazą wypadową dla turystów przemierzających pobliskie szlaki górskie. Skaliste obszary i piękne krajobrazy rozpościerające się ze szczytów górskich są najlepszym miejscem dla osób pragnących choć na moment oderwać się od miejskiego zgiełku i pośpiechu"


Błędne skały to niesamowite formacje skalne, gdzie kręcono nawet scenę z filmu "Opowieści z Narnii: Książę Kaspian". To takie polskie "skalne miasto", które znajduje się na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych.

"Błędne skały powstały wskutek wietrzenia piaskowca, jest to labirynt szczelin i zaułków, niekiedy niezwykle wąskich, oddzielających bloki skalne kilkunastometrowej wysokości. Wiele skał ma własne nazwy np.: "Skalne Siodło", "Kurza Stopka", "Labirynt", "Tunel", "Wielka Sala". W pobliżu Błędnych Skał znajduje się "Głaz Trzech Krzyży". Powstałe bloki skalne tworzą kilkusetmetrową trasę turystyczną o niepowtarzalnym uroku, którą zwiedzając często dosłownie przeciskamy się pomiędzy skałami wąskimi szczelinami. Wysokość korytarzy waha się w granicach 6-8 m, szerokość jest różna - miejscami wynosi tylko kilkadziesiąt centymetrów." Przejście labiryntu zajmuje około 50  minut :)

Do Wambierzyc jedzie się głównie zobaczyć Bazylikę Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin Patronki Ziemi Kłodzkie oraz Kalwarię. "Obecna bazylika stoi na wzgórzu, gdzie w XII w. w niszy wysokiego drzewa umieszczono figurkę Matki Boskiej. Według kronik w 1218 r. ociemniały Jan z Raszewa odzyskał w tym miejscu wzrok. Po tym zdarzeniu do Wambierzyc zaczęło podróżować wielu pielgrzymów. Wkrótce pod drzewem z figurką postawiono ołtarz, a po bokach lichtarz i chrzcielnicę. W 1263 r. na wzgórzu powstał drewniany kościół.  W 1936 r. papież Pius XI nadał kościołowi tytuł bazyliki mniejszej. 17 sierpnia 1980 r. kardynał Stefan Wyszyński dokonał koronacji figurki Matki Bożej nadając jej tytuł Wambierzyckiej Królowej Rodzin."

"Na pobliskich wzgórzach i w centrum wsi znajdują się liczne kaplice, kapliczki i bramy, wchodzące w skład Kalwarii. Powstawała ona w okresie od końca XVII do XIX wieku, a inicjatorem jej powstania był Daniel Ostenberg, ówczesny właściciel Wambierzyc.

Ruchoma szopkaGodna zobaczenia jest ruchoma szopka z 1882 roku, której autor, miejscowy ślusarz Longiniusz Witting, pracował nad nią przez 28 lat. W tym czasie stworzył ponad 800 figurek z lipowego drewna, z których większość porusza się w rytm muzyki dzięki wykorzystaniu mechanizmu zegarowego.
"



Zmierzając do Kudowy Zdrój warto odwiedzić Kaplice Czaszek w Czermnej. "Jest to wielki wspólny grobowiec ofiar wojen Śląskich z lat 1740-1742 i 1744-1745 oraz chorób zakaźnych z XVIII wieku którego ściany i sufit wyłożone są 3 tysiącami czaszek i kości ludzkich. Pod podłoga spoczywa dalsze kilkadziesiąt (20-30 tyś.) szczątków ludzi. Kaplica wybudowana została w 1776 roku przez księdza Wacława Tomaszka , któremu budowa kaplicy , zbieranie szczątków , dezynfekcja i impregnacja oraz układanie szczątków zajęły osiem lat... Kaplica jest wyjątkowym obrazem przemijalności i kruchości człowieka w której spotkały się szczątki dawnych rodzin , przyjaciół i wrogów. Raz w roku o północy z 14 na 15 sierpnia odprawia się w Kaplicy Czaszek mszę św. za wszystkich którzy w niej spoczywają oraz za wszystkich którzy umarli na wskutek chorób lub w wyniku nieszczęśliwych wypadków. Kaplica Czaszek to jedyny tego typu obiekt w Polsce i jeden z trzech w Europie."

Adres: ul.Stanisława Moniuszki 8, Czermna
czynne: codziennie (oprócz poniedziałków)
w sezonie: w godz. 9.30-17.15
poza sezonem: w godz. 10.00-15.45
wstęp: normalny 5 zł, ulgowy 2,5 zł.


Kudowa Zdrój to ładne polskie uzdrowisko z tradycjami, warto wejść i napić się wody oraz pospacerować po parku.

Jeżeli macie czas i chęci warto zajechać do Polanicy Zdrój albo pokierować się na wschód trasa do Złotego Stoku (Koniecznie trzeba zwiedzić kopalnię: http://www.kopalniazlota.pl/pl/)-> Paczkowa-> kończąc na Nysie :)

Żródła:
http://www.ziemiaklodzka.pl/bledne-skaly-labirynty (Błędna Skały)
http://www.twierdza.klodzko.pl/ (Twierdza Kłodzko)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Sanktuarium_Wambierzyckiej_Kr%C3%B3lowej_Rodzin
http://turystyka.klodzko.pl/Wambierzyce (Kłodzko)
http://www.kudowa.pl/pl/atrakcje/kaplica-czaszek (Kaplica Czaszek)
http://turystyka.klodzko.pl/Wambierzyce (Wambierzyce)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz