wtorek, 22 marca 2016

Góry Świętokrzyskie

Byliśmy już na północy Polski, w Warszawie, w moich rodzinnych Karkonoszach (pierwsze posty na blogu), czas teraz zjechać na południe w Góry Świętokrzyskie, które są najstarszymi w Polsce.


Góry Świętokrzyskie - źródło Internet
"Góry Świętokrzyskie leżą w centralnej części województwa świętokrzyskiego, to najstarsze obok Sudetów góry w Polsce. Najwyższe wzniesienie tych gór to Łysica mająca 612 m n.p.m. leżąca w paśmie Łysogór. Trzon Gór Świętokrzyskich stanowi tzw. pasmo główne, składające się z Pasma Jeleniowskiego, Łysogór i Pasma Masłowskiego."

Widok z Łysej Góry

W górach tych byłam w 2012 oku w czerwcu wspólnie z siostrą i jej klasą na wycieczce szkolnej, którą wspólnie jako opiekun prowadziłam z wychowawcą. Poniżej opiszę "co warto zwiedzić" :)

"Łysogóry, w całości objęte ochroną w postaci Świętokrzyskiego Parku Narodowego, są najczęściej odwiedzanym rejonem. Historyczne miejsce w postaci Świętego Krzyża, od którego powstała nazwa gór, Nowa Słupia słynąca z dymarek świętokrzyskich i najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich - Łysica, to wszystko sprawia, że od lat licznie przybywają tu turyści z kraju i zagranicy."

Na mojej trasie znalazły się takie punkty jak:
kapliczka Św. Franciszka
  • Łysica (pot. Góra Świętej Katarzyny
  • wieś Św. Katarzyny
  • Św. Krzyż i Łysa Góra
  • Muzeum Archeologiczne i Rezerwat "Krzemionki"
  • Zamek w Ogrodzieńcu
  • Jaskinia Raj
  • Bałtów -  z wizytą u dinozaurów
ŁYSICA
Muzeum Krzemionki
praca w kopalni
Łysica to jedna z najwyższy gór  612m n.p.m., można wejść na szczyt mijając po drodze kapliczkę Św. Franciszka, osobiście wyruszyłam ze wsi św. Katarzyna, która jest naprawdę niewielka. Łysica zbudowana jest z kwarcytów i łupków kambryjskich. Od strony północnej i południowej szczyt otaczają gołoborza. Łysica jest całkowicie porośnięta lasem. Na szczycie stoi drewniany krzyż.
 
MUZEUM KRZEMIONKI

W całej wycieczce urzekło mnie  Muzeum Archeologiczne i Rezerwat "Krzemionki", który w fajny i nowoczesny sposób pokazywał wydobycie krzemienia w tamtych czasach,. W muzeum można było zobaczyć skamieniałości, replikę domów ludzi z tamtych czasów oraz podczas pracy, a także można było również przejść podziemnymi korytarzami, gdzie wydobywano krzemień.

    korytarze udostępnione zwiedzającym
     ŚWIĘTY KRZYŻ

    Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest Bazylika na Świętym Krzyżu. Bazylika mniejsza pw. Trójcy Świętej i sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego jest to najstarsze sanktuarium na ziemiach polskich, w którym od 1000 lat są przechowywane i czczone Relikwie Krzyża Świętego.
     
    Jak głosi legenda ....Było to za panowania Bolesława Chrobrego. Król zaprosił do Polski królewicza węgierskiego Emeryka. Młodzieniec, jak to było w zwyczaju, przed daleką podróżą poprosił ojca - Stefana, króla Węgier - o błogosławieństwo. Król na pożegnanie zawiesił na szyi syna oprawione w złoto relikwie Krzyża Świętego.
     
    Klasztor otwarty codziennie w godzinach 9.00 - 17.00.Istnieje możliwość, oprowadzania z przewodnikiem klasztornym
     
    ŁYSA GÓRA
     
    Jest to drugi szczyt po Łysicy. Na szczycie znajdują się: skalne rumowisko, charakterystyczne dla Gór Świętokrzyskich, tzw. gołoborze, ścisły rezerwat przyrody obejmujący las jodłowo-bukowy, pozostałości wału kultowego przedchrześcijańskiego miejsca kultu, klasztor Misjonarzy Oblatów M.N. oraz muzeum parku narodowego (w jednym ze skrzydeł opactwa po benedyktyńskiego) oraz Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze Święty Krzyż o wysokości 157 m.
     
     
    ZAMEK W OGRODZIEŃCU
     
    Zamek w Ogrodzieńcu traktowałam jako swoistą "wisienkę na torcie", ruiny robią wrażenie, na zamku kręcono sceny do filmu "Zemsta". Na zamku było mnóstwo turystów. Nie będę przetaczać Wam historii, ale zaproszę na oficjalną stronę zamku.
    Ogrodzieniec
    ruiny zamku
     
    źródło www: oficjalna strona zamku
     
    Jaskinia Raj
     
    Tu trzeba być, ze względu, że jest to najpiękniejsza tego typu jaskinia w Polsce, warto ją odwiedzić ze względu, że z czasem będziecie odwiedzać jaskinie w Czechach, na Słowacji,  w Szwecji, na Majorce czy w innych miejscach na świecie i wtedy warto mieć porównanie z naszą polską jaskinią :) W jaskini nie można robić zdjęć. Jaskinie zwiedzamy oczywiście z przewodnikiem, radze zabrać ciepłą bluzę i długie spodnie:)
Bałtów
 
To miejsce dla całej rodziny na spędzenie miło weekendu na rozrywce, nauce i zabawie. Byłam tam dawno (2012 rok), a jak patrzyłam na stronie to ilość atrakcji zwiększyła się na plus, zatem podam Wam znów odnośnik do strony głównej, byście tam mogli poczytać o tym kompleksie.
 
Park  jest bardzo fajnie zrobiony, dinozaury robią wrażenie :D zwłaszcza maluchom!









 

Będąc w Górach Świętokrzyskich warto troszkę zjechać z trasy i odwiedzić magiczny Sandomierz...:)
 
 

Żródła:
http://www.zamek-ogrodzieniec.pl/index.php/godziny-otwarcia
http://marekowczarz.pl/na-lysicy-lysej-gorze-i-sw-krzyzu-czyli-poznawanie-gor-swietokrzyskich/
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81ysa_G%C3%B3ra_(G%C3%B3ry_%C5%9Awi%C4%99tokrzyskie)
http://www.juraparkbaltow.pl/
https://www.wrota-swietokrzyskie.pl/414/-/asset_publisher/Oty7/content/zrodelko-sw-franciszka-u-stop-lysicy?redirect=https%3A%2F%2Fwww.wrota-swietokrzyskie.pl%2F414%3Fp_p_id%3D101_INSTANCE_Oty7%26p_p_lifecycle%3D0%26p_p_state%3Dnormal%26p_p_mode%3Dview%26p_p_col_id%3Dcolumn-2%26p_p_col_count%3D1
http://swietokrzyskie.pl/goryswietokrzyskie.php

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz