wtorek, 19 listopada 2013

LIZBONA

LIZBONA  - stolica Portugali, najdalej wysunięta stolica Europy, miasto będące siedzibą władz to trzy najważniejsze określenia  na temat Lizbony. Miasto jest pełne zabytków, dzielnic w których znajdują się nowoczesne budynki tak, jak na terenie byłej wystawy Expo oraz średniowiecznych, lekko popadających w ruinę domków w najstarszej dzielnic Alfamie, a także  posiada współczesne domy, które są np. remontowane w okolicy jednego z największych portów. W porcie stoją statki przeładunkowe oraz ogromne promy turystyczne, które pływają po Morzu Śródziemnych.
 
W oddali na drugim planie widać fragment mostu Vasco da Gamy

Lizbonę wyróżniają dwa mosty - jeden najdłuższy w  Europie:
 
MOST VASCO DA GAMY  najdłuższy most w Europie na rzece Tag, który spina brzeg rzeki w okolicach stolicy Portugalii. Most został otwarty dla ruchu samochodowego 29 marca 1998, w czasie odbywających się międzynarodowych targów Expo '98. Budowlę nazwano imieniem żeglarza Vasco da Gamy w pięćsetną rocznicę odkrycia przez niego drogi morskiej z Europy do Indii
Rzeka Tag i Most 25 Kwietnia

MOST 25 KWIETNIA jest wiszący mostem, wiarygodna kopią GOLDEN GATE. Długośc mostu wynosi  2278m. Wspaniale go widać z wielu punktów miasta, najlepiej o zachodzie słońca, przejazd przez most jest płatny, wielu mieszkańców się buntuje, gdyż płacąc codziennie za przejazd do pracy, ponoszą koszty, a w miesiącu robi się pokaźna sumka.
Pomnik Jezusa w Lizbonie

Nie wiem czy wiecie, ale wjeżdżając do Lizbony, możecie poczuć namiastkę Rio, gdyż przed miastem stoi wielki pomnik Chrystusa. 17 maja 1959 roku odbyła się inauguracja pomnika, który został postawiony w podziękowaniu za to, że Lizbona nie ucierpiała zbyt mocno podczas drugiej wojny światowej.

Zwiedzając Lizbonę trzeba mieć na uwadze, ze w 1755 roku było tu ogromne trzęsienie ziemi i wiele domów doszczętnie się rozpadało.
Lizbona jest dobrze oznakowana dla turystów

Lizbonę możemy podzielić na kilka dzielnic: stare miasto - dzielnica Alfama, dolne miasto Baixa, Bairro Alto, Belem  i Chiado.
Klasztor Hieronimitów


Ja swój spacer zaczęłam od Klasztoru Hieronimitów, wspaniała gotycka budowla z elementami orientalnymi i morskimi, która została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Budowę rozpoczęto w 1502 roku, aby podziękować za szczęśliwa podróż do Indii Vasco da Gamy, a zakończono 1551 roku. W klasztorze znajdują się szczątki Vasco da Gamy. Kaplica klasztorna jest przesycona rzeźbami, tak by pokazać w tamtych czasach zwykłym ludziom rzeczy i zwierzęta, których nigdy nie widzieli na oczy, a które widzieli wielcy żeglarze. Stąd np. przy jednym z grobowców kolumny podtrzymują słonie.

Wnętrze kaplicy

Najpiękniejsze w całym klasztorze, może i w całej Portugalii były koronkowe krużganki, misternie wykonane i ładnie zaprojektowane.
Dziedziniec klasztoru

W poniedziałek klasztor jest zamknięty, zatem warto udać się w pozostałe dni tygodnia. Wstęp do kaplicy jest darmowy, do klasztoru trzeba już wykupić bilet wstępu za ok 10 Euro, dzieci mają zniżkę.

Kolejnym punktem mojej wycieczki była wieża Belem - charakterystyczna wizytówka Portugali, pomijając żółty tramwaj. To ją widać w każdym artykule o Portugalii w czasopismach czy Internecie. Torre de Belem nazywana jest również  Wieżą Betlejemską (1515-1520 r). Budowa ta była fortyfikacja obronną oraz punktem orientacyjnym dla osób powracających z morskich wypraw. W wieży mieściło się również więzienie, gdzie w 1833 roku został więziony Józef Bem. Wieża ma 35 m. W 1983 roku wieżę wpisano na listę UNESCO.




Mówiąc o Belem nie można nie wspomnieć o smakowitych babeczkach, które piecze się od 1837 roku wg specjalnej receptury, która jest znana tylko w jednej z ciastkarni, pozostałe babeczki są wierną kopią.. Ciasteczka (moim zdaniem budyniowe), posypuje się dla lepszego smaku cynamonem lub cukrem pudrem. Są pyszne :)

Nad rzeką Tag

Kończąc dziś mój spacer po dzielnicy Belem, zatrzymam się jeszcze przed pomnikiem odkrywców. Został zbudowany dla uczczenia 500 letniej śmierci wspaniałego Henryka Żeglarza na rzeką Tag. Henryk Żeglarz został umieszczony na dziobie, czyli na samym początku pomnika.
Henryk Żeglarz trzymający statek i mapę
 
Pomnik odkrywców


źródła: z których korzystałam:
http://fotolizbona.pl/przewodnik_po_lizbonie.html  -  na tej stronie znajdziecie dokładny opis wszystkich zabytków, jak do nich dojechać oraz w jakiej cenie są bilety wstępów.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz