łodzie przy przystani Tronchetto |
Cała Wenecja znajduje się na liście Światowego
Dziedzictwa UNESCO. Jest to magiczne miasto położone na 118 wysepkach, niektóre źródła donoszą, że na 184. Wszystkie to mikroorganizmy, co oznacza, że mają swoje prawa, inaczej tętni tam życie. Na każdej z nich znajduje się plac z kościołem, krzywą wieżą. Wieże w Wenecji są krzywe, gdyż większość z nich jest osadzona na podmokłym terenie. Z każdej wieży rozciąga się przepiękny widok - polecam widok z Campanili. Domy buduje się tutaj na palach (7-9m) wbitych w mokre podłoże, które mimo wszechobecnej wody nie gniją (brak tlenu). Tutaj nie istnieją drogi, nikt nie ma potrzeby posiadania auta, bowiem wszyscy poruszają się tutaj pieszo lub łodziami płynąc kanałami wodnymi. Na wodach wyznaczone są trasy za pośrednictwem pali, na których są latarnie lub kolorowe malowidła, które mają usprawnić ruch wodny. Wszystkie osoby, które przyjeżdżają do Wenecji auta bądź busy zostawiają na parkingu Punta Sabbioni/ Tronchetto i przesiadają się w wodne "autobusy".
Koszt popłynięcia gondolą to ok 50 Euro - można się targować :) |
Historia
Początki Wenecji sięgają VI wieku, kiedy na bagnistej lagunie i jej wysepkach osiedlali sie mieszkańcy rzymskich miast leżących na lądzie w obawie przed najazdami plemion germańskich. Kiedy na jednej z wysp laguny - Toricello - schronili się w 639 roku również biskup Altinus, rozpoczęła sie działalność lokalnej administracji. Zalążkiem miasta była największa wyspa Rivoalto (dzis Rialto).
Początki Wenecji sięgają VI wieku, kiedy na bagnistej lagunie i jej wysepkach osiedlali sie mieszkańcy rzymskich miast leżących na lądzie w obawie przed najazdami plemion germańskich. Kiedy na jednej z wysp laguny - Toricello - schronili się w 639 roku również biskup Altinus, rozpoczęła sie działalność lokalnej administracji. Zalążkiem miasta była największa wyspa Rivoalto (dzis Rialto).
Schyłek rozpoczął się wraz z podbojami Imperium Otomańskiego, gdyż wielkie środki musiano przeznaczać na cele obronne. Rozrastające imperium utrudniało kupcom weneckim swobodny handel. Do powolnego upadku przyczyniły się także wielkie odkrycia geograficzne. Gdy wytyczono nowa drogę do Indii, wokół Afryki, Wenecja przestała dominować jako centrum handlowe basenu śródziemnomorskiego.
Miasto ze swymi pałacami zamieniało sie powoli w monumentalny pomnik upamiętniający czasy wielkiej świetności i ogromnych wpływów kupców weneckich. Ostatecznie niezależną Republika Wenecka przestała istnieć w czasach napoleońskich. Po zakończeniu wojen została włączona do Austrii. Dopiero w 1866 r. znalazła sie w granicach jednoczących sie Włoch, nie odgrywała juz jednak znaczącej roli politycznej i gospodarczej.
Miasto nie ucierpiało wiele w czasach nowożytnych. Pozostawione z boku przetrwało jako perła renesansu. Dziś jest jednym z najpiękniejszych miast Europy, odwiedzanym przez tysiące turystów.
ja na Placu Św. Marka w 2012 roku |
CIEKAWE WYDARZENIA I IMPREZY W WENECJI:
Do Wenecji można przyjechać w każdym czasie, choć najlepiej latem. W ciągu roku odbywają się
tu różne imprezy:W marcu: odbywa się bieg po mostach, wyczerpujący wyścig podobny do maratonu
W kwietniu: z okazji Patrona Miasta św. Marka odbywa się wyścig gondoli
W maju: Wenecja świętuje zaślubiny z morzem (uroczystość zwana La Sensa)
Od lipca do października są wystawy sztuki nowoczesnej
Pod koniec lipca Wenicjanie świętują zakończenie "panowania zarazy w mieście", są huczne imprezy i pokaz sztucznych ogni
W październiku odbywają się regaty, wtedy można zobaczyć gondole różnokolorowe
Przed wielkim Postem rozpoczyna się Karnawał w Wenecji i trwa do Środy Popielcowej
maski weneckie |
W Wenecji odbywa się najstarszy festiwal filmowy, który działa od 1932 roku. Przyjeżdżają aktorzy i reżyserzy z całego świata. Festiwal odbywa się głównie na wyspie Lido pod koniec sierpnia lub na początku września. Festiwal jest obecnie częścią Biennale w Wenecji. Głównymi nagrodami festiwalu są Złoty Lew (Leone d'Oro), który otrzymuje najlepszy film oraz Puchar Volpi (Coppa Volpi) dla najlepszego aktora i aktorki.
Widok na Bazylikę Św. Marka |
Głównym miejscem w Wenecji jest Plac Św. Marka i tzw. Salon Europy, tutaj gromadzą się mieszkańcy, turyści, znajdują się piękne restauracje, gdzie kawa jest bardzo droga, ale towarzyszą nam zawsze muzycy, grający utwory na żywo. Tutaj wszyscy karmią gołębie lub brodzą w wodzie do kolan, kiedy morze podtapia swoimi przypływami Wenecję. Na Placu Św. Marka znajduje się Campanila (dzwonnica), Pałac Dożów oraz Bazylika Św. Marka.
Pałac Dożów |
W Wenecji można kupić wiele pięknych pamiątek, oczywiście są drogie. Polecam oryginalną maskę ( nie tą sprowadzoną z Chin), piękną biżuterię, wyroby szklane z wyspy Murano lub koronki z wyspy Burano, makarony, obrazy, firmowe koszulki, kubki, przewodniki, które są dostępne również w języku polskim.
uliczni artyści |
Jeżeli macie możliwość, to polecam po prostu spokojny spacer uliczkami weneckimi...
Zdj. i tekst Paulina Just
W Wenecji byłam dwukrotnie i powiem Wam, że za nią tęsknię!
W kolejnym poście przedstawię Wam szczegółowo zabytki Wenecji.
Wenecja - perła Adriatyku - książka Magdaleny Piekary
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz