wtorek, 23 października 2012

Karpacz



Kotlina jeleniogórska jest bardzo malownicza ze względu na otaczające ją góry. Roztacza się tu przepiękne pasmo Gór Sudetów - Karkonosze z najwyższą górą Śnieżką. Góry przepięknie widać zarówno z Jeleniej Góry, ale najbardziej w miejscowościach Karpacz i Szklarska Poręba. Są to miejscowości typowo turystyczne, zimą przepełnione miłośnikami sportów zimowych, a latem goszczą tu kolonie, rodzinny z dziećmi oraz ludzie kochający piesze wędrówki.

W Karpaczu warto przejść się główna ulicą (Konstytucji IIIgo Maja) i wczuć się w atmosferę miasta. Znajdziecie tu Państwo wiele małych i przytulnych knajpek, kawiarni, pubów z muzyką na żywo. Wieczorami najlepiej zrelaksować się w SPA Hotelu Gołębiowski, który posiada bogatą ofertę rekreacyjną. W Hotelu Gołębiewskim jest kręgielnia, salon gier, Aquapark. Podobne atrakcje znajdziecie Państwo w Hotelu Sandra. Te dwa obiekty zmieniły ofertę turystyczną jaką posiadał Karpacz, przyjeżdżają tu teraz nie tylko rodziny z dziećmi, ale i biznesmeni.
Kościółek Wang
Wizytówką Karpacza jest przede wszystkim Kościółek Wang. „Kościół Wang został zbudowany na przełomie XII i XIII w.w południowej Norwegii, w miejscowości Vang, położonej nad jeziorem Wang. Podobnych drewnianych świątyń zbudowano w tym okresie około 1000. W XIX w. kościółek Wang okazał się za mały
i wymagał kosztownej naprawy. Postanowiono go sprzedać. Został zakupiony za 427 marek przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV. Jednak król zrezygnował jednak
z postawienia kościoła na Wyspie Pawiej koło Berlina i zaczął szukać miejsca, w którym świątynia mogłaby służyć nabożeństwom. Dzięki zabiegom hrabiny Fryderyki von Reden z Bukowca, wiosną 1842 roku, postanowiono przenieść kościółek w Karkonosze, aby mógł służyć ewangelikom, mieszkającym w Karpaczu i okolicach. Miejsce pod budowę podarował hrabia Christian Leopold von Schaffgotsch z Cieplic. Jest to zbocze Czarnej Góry (885m n.p.m.), znajdujące się w połowie drogi z dolnego Karpacza na Śnieżkę.”

Kolejnym ciekawym miejscem jest skocznia narciarska Orlinek o punkcie konstrukcyjnym K85. Nosi ona imię byłego polskiego skoczka narciarskiego – Stanisława Marusarza. Obecnie zimą nie odbywają się tu żadne zawody, gdyż ciekawsze skocznie i wyższe znajdują się po czeskiej stronie Karkonoszy w Harrahovie. W sezonie letnim skocznia wykorzystywana jest jako centrum sportów ekstremalnych do skoków bungee, zjazdów na linach.


W Karpaczu warto dużo spacerować, między innymi warto zobaczyć zaporę wodną na potoku Łomnica zwłaszcza jesienią, kiedy liście mienią się złotem i czerwienią czy inne uskoki wody na tej rzece - polecam mały wodospad niedaleko Białego Jaru.

Potok  Łomnica
 Ciekawą atrakcją są odciski taterników. Uważajcie więc pod nogi!! W nadmorskich Międzyzdrojach gwiazdy mają swoją aleję, a w mieście pod Śnieżką polscy himalaiści – skwer.


Karpacz jest stolicą sportów zimowych,a więc posiada kompleks wyciągów narciarskich. Szczegółowe informacje znajdziecie na oficjalnej stronie Karpacza:
 http://www.karpacz.pl/pl/news/czynne-wyciagi-narciarskie-w-karpaczu-1419
Karpacz to wspaniała baza wypadowa na szlaki górskie do Schroniska Samotnia, Strzechy Akademickiej, Domu Śląskiego na Równi pod Śnieżką, czy do schroniska Śnieżka.
W deszczowe popołudnie proponuję odwiedzić Muzeum Sportu i Turystyki, znajdujące się na ulicy Mikołaja Kopernika 2. W muzeum zgromadzono eksponaty, dokumenty i wszelkie pamiątki związane z rozwojem sportu, turystyki i ochrony przyrody.

Gdy zwiedzimy już miasta, miasteczka... pokażę Wam dopiero piękno Karkonoszy :)

Ciekawe strony WWW:
Oficjalna strona Karpacza http://www.karpacz.pl/
Muzeum Sportu i Turystyki www.muzeumsportu.org
Hotel Gołębieski  http://www.golebiewski.pl/karpacz

Ps: w Karpaczu można kupić naprawdę oryginalne pamiątki :PP

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz