piątek, 19 lutego 2016

Pałace Wielkopolski niedaleko Ostrowa Wielkopolskiego

Na Dolnym Śląsku niedaleko Jeleniej Góry jest zespół pałaców, dlatego w Ostrowie też takie perełki chciałam znaleźć, zobaczyć i udało się!!

PAŁAC BAGATELA

Pierwszym, który chciałabym Wam pokazać to Pałac Bagatela położony w Czekanowie (k/Ostrowa Wlkp.), 3 km od drogi, w głębi lasu. Bardzo łatwo trafić, ponieważ  jadąc w kierunku Kalisza nie sposób przegapić wielkiego bilbordu.
zdj. strona obiektu

Pałac Książąt Radziwiłłów, czyli Bagatela to mały, kameralny obiekt, w którym mieści się hotel,
można tu urządzić wesele, spędzić Walentynki, Sylwestra. Wokół Pałacu na prywatnym, zamkniętym, blisko 5-hektarowym terenie znajduje się park krajobrazowy, Szałas Myśliwski i bogate zaplecze rekreacyjno-sportowe.

Więcej informacji i zdjęć znajdziecie na oficjalnej stronie:
http://www.bagatela.com.pl/%20palac-bagatela,160.html

PAŁAC BUGAJ

http://www.palacbugaj.pl/#/historia/
Jeszcze kilka lat temu była to ruina, jednak gdy obiekt w 2008 roku trafił w ręce Annę i Włodzimierza Podonowskich z przeznaczeniem na obiekt obsługi turystycznej, został gruntownie odremontowany. Pokoje, sale, ogród zyskały nowy blask.


po remoncie, źródło: http://www.palacbugaj.pl/#/historia/
 
Bugaj, jako majątek ziemski,  był wymieniony w 1789 roku, jako własność należąca do generała Augusta Gorzeńskiego herbu Nałęcz. Generał był dziedzicem sąsiednich Koryt i Dobrzycy.
Później majątek przeszedł kolejno w ręce Kazimierza Turno i Heleny Wiktorii z Rogalińskich Turnowej. Natomiast po wojnie w 1946 roku,na mocy reformy rolnej,zniszczony i ograbiony przez wojska radzieckie majątek,został przejęty przez Skarb Państwa."Wiecej historii na głównej stronie Pałacu - http://www.palacbugaj.pl/



Główna sala, źródło www.palacbugaj.pl

Razem z mężem byliśmy tam na kolacji i spacerze, bardzo polecamy ten obiekt, również na przyjęcia.

PAŁAC TŁOKINIA

Oddalając się od Ostrowa Wielkopolskiego, po 45 minutach możemy dojechać do Pałacu Tłokinia, który jest położony 7 km od Kalisza. Pałac Tłokinia mieści się w zabytkowej rezydencji usytuowanej na terenie klasycznego parku w Tłokini Kościelnej.
PAŁAC TŁOKINIA

"Pałac Tłokinia to rezydencja szlacheckiej rodziny Państwa Zofii i Ignacego Chrystowskich, którzy wybudowali ten piękny Pałac. Wkraczając w progi Pałacu można poczuć klimat tamtych lat i zaznajomić się z historią tamtego czasu. Na ścianach odnajdziemy oryginalne zdjęcia z rodzinnych albumów Państwa Chrystowskich ukazujące pierwszych właścicieli w ważnych uroczystościach jak również podczas zajęć dnia powszedniego."



 
Mi bardzo podobał się pałac oaz ogród. Jedźcie sami lub pooglądajcie sobie ten hotel na stronie:


ZAMEK GUTÓW

Zamek Gutów bardzo mocno się reklamuje różnymi atrakcjami, oprócz samego zamku jest tam jeszcze restauracja, stadnina koni oraz lwy... co do lwów trzymanych na uwięzi na pokaz w naszym klimacie nie jestem do końca przekonana...

Jednak warto pojechać w to miejsce i zobaczyć sam eklektyczny dwór rodziny Mendelsohnów z 1895 r. Bardzo ładna bryła budynku, bogate wnętrza, idealne na przyjęcie weselne.

W tym obiekcie mamy wszystko: mały staw, fontannę, kolejkę dla małych dzieci, wspomniane zwierzęta, dobre jedzenie i nocleg.
 
 
ZAMEK GOŁUCHÓW
Mój ulubiony- robi niesamowite wrażenie zarówno z zewnątrz jak i w wewnątrz, do tego pięknie położony w lesie, gdzie nieopodal znajduje się zagroda żubrów.
Byłam tam dwa lata temu, ale na pewno odwiedzę go ponownie.
Poniżej przedstawiam krótką historię przeplataną moimi zdjęciami.



"
Historia zamku wznoszącego się nad rzeczką Trzemną w Gołuchowie liczy ponad 400 lat. Bryła zamku – po restauracji w XIX wieku – tylko pozornie ma jednolity charakter renesansu francuskiego. W rzeczywistości jej obecny kształt to rezultat trzech faz budowlanych. Pod tarasem dziedzińca ukryte są najstarsze fragmenty zamku – piwnice z II połowy XVI wieku. Wraz z fundamentami belwederu i trzech widocznych z dziedzińca wież, są jedyną pozostałością dworu obronnego wzniesionego około 1560 roku przez starostę radziejowskiego, wojewodę brzesko-kujawskiego i protektora reform - Rafała Leszczyńskiego. Druga faza budowlana związana jest z  synem Rafała – Wacławem Leszczyńskim, kasztelanem i wojewodą kaliskim, kanclerzem wielkim koronnym. Odziedziczył on Gołuchów w 1592 roku, a w początkach XVII wieku przekształcił go w okazałą rezydencję magnacką.
 
W roku 1853 dobra gołuchowskie zakupił dla swego jedynego syna Jana, Tytus Działyński – właściciel dóbr kórnickich. W 1857 roku  Jan Działyński poślubił Izabellęcórkę księcia Adama Jerzego Czartoryskiego, przywódcy stronnictwa emigracyjnego Hotel Lambert.
Mając na celu przebudowę zamku, Izabella sprowadziła z Francji artystów, wśród których znajdowali się: architekt Maurycy August Ouradou, rzeźbiarz Karol Biberon i malarz Ludwik Breugnot. Pierwowzorem realizacji architektonicznej, stały się słynne zamki królewskie znad Loary, dlatego dzisiaj podziwiać możemy w Gołuchowie charakterystyczne wysokie, kryte łupkiem dachy, smukłe kominy i wystrój rzeźbiarski typowy dla tych XVI-wiecznych budowli francuskiego renesansu. Podczas trwających kilkanaście lat prac, wiele pochochodzących z czasów Leszczyńskich detali zarówno  zewnętrznego jak i wewnętrznego wystroju, zostało odrestaurowanych.   
 
Zamierzeniem Izabelli z Czartoryskich Działyńskiej było utworzenie w odbudowanym zamku nie tylko rezydencji, ale i muzeum. Izabella zmarła w roku 1899 we Francji, ale pochowana została w Gołuchowie, w przebudowanej w tym celu kaplicy, znajdującej się na terenie parku. Na sześć lat przed śmiercią utworzyła Ordynację Książąt Czartoryskich w Gołuchowie. W jej statucie gwarantowała ogólną dostępność swoich zbiorów oraz ich niepodzielność. To prywatne muzeum funkcjonowało nieprzerwanie do września 1939 roku. II wojna światowa stała się dla kolekcji Izabelli Działyńskiej tragedią. Zrabowane przez hitlerowców zbiory zostały wywiezione, wiele eksponatów zniszczono, inne zaginęły. Ocalała część kolekcji powróciła do Polski w 1956 roku z byłego Związku Radzieckiego.

Zamek w roku 1951 został przejęty przez Muzeum Narodowe w Poznaniu, którego zasługą są dwukrotnie przeprowadzane kompleksowe prace konserwatorskie, mające na celu usunięcie zniszczeń powstałych w latach 1939- 1951. Nowy gospodarz wyposażył sale zamkowe we własne zbiory, m.in. wspaniałe gobeliny, renesansowe malarstwo europejskie, rzadkie okazy mebli, kolekcję rzemiosła artystycznego. W miarę upływu czasu powracają do Gołuchowa zabytki pochodzące z kolekcji Izabelli Działyńskiej. Obecnie obejrzeć można część dawnego zbioru waz antycznych, obrazy malarzy polskich i zachodnioeuropejskich oraz niektóre meble z dawnego wyposażenia zamku"
 
 
źródło:http://www.mnp.art.pl/muzeum/oddzialy/muzeum-zamek-w-goluchowie/
 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz