czwartek, 18 lipca 2013

Rzym

Z czym kojarzy Wam się Rzym?
W ostatnich miesiącach na pewno to miasto rozsławił film Kod Leonarda Da Vinci, nawet powstały szlaki dla zwiedzających o tej tematyce.
Pierwsze moje skojarzenia to :
BAZYLIKA ŚW. PIOTRA (WATYKAN)
KOLOSEUM
POMINK WILCZYCY
FONNTANNA DI TREVI
ZAMEK ANIOŁA
PANTEON
RUINY RZYMSKICH BUDOWLI
RZEKA TYBER
SCHODY WENECKIE
Rzym to urocze miasto, gdzie można spędzić piękny weekend, a nawet tydzień i się nie nudzić. W Rzymie jest zawsze pełno turystów, mieszkańcy również poruszają się chętniej skuterami niż samochodami, by uniknąć korków.

Bazylikę św. Piotra opiszę w poście o Watykanie. W Rzymie najlepiej poruszać się METREM, komunikacją miejską lub podzielić sobie zwiedzanie na klika dni i spokojnie spacerkiem poznawać to magiczne miasto. Po mieście kursują również specjalne dwupiętrowe autobusy, które wożą turystów  po mieście.

KOLOSEUM
Ja zaczęłam zwiedzanie od  Amfiteatru  Flawiuszów, czyli popularnego KOLOSEUM. Budowa Koloseum rozpoczęła się w ok. 70 lub 72 r. na polecenie założyciela dynastii Flawiuszów, cesarza Wespazjana, który nakazał wznieść tę budowlę na miejscu sztucznego jeziora.  Amfiteatr ma formę elipsy o długości 188 m i szerokości 156 m, obwodzie 524 m i wysokości 48,5 m. Składał się z 4 kondygnacji sklepionych krzyżowo, na których biegną rzędy korytarzy i schodów. Mimo, że Koloseum zachowało się do dzisiaj, to w jego wnętrzu niewiele pozostało z oryginalnych elementów zdobiących trybuny i ściany. Koloseum bardzo ucierpiało przez pożary i trzęsienia ziemi. Najważniejsze przy zwiedzaniu Koloseum jest wzbudzenie w sobie tatmtych starożytnych czasów, kiedy na trybunach zasiadali mieszkańcy i oglądali walki zwierząt i ludzi na śmierć i życie...


W cieniu drzew i nieopodal Koloseum  znajduje się Forum Romanum, co  dosłownie znaczy "rynek rzymski" lub Forum Magnum. Był to plac w Rzymie, u stóp Kapitolu i Palatynu, które stanowiło centrum polityczne i towarzyskie Rzymu okresu republiki. Jego blask przyćmiła dopiero budowa Forum Augusta i całego kompleksu forów cesarskich. Obecnie są to przepiękne ruiny, pozostałości po starożytnych budowlach, które znajdowały się o wiele niżej niż obecne mury i zabudowania Rzymu. (więcej informacji na http://romanum.historicus.pl/forum_romanum.html - na tej stronie jest również rekonstrukcja dawnego Forum Romanum).
FORUM ROMANUM


Z starożytnych budowli bardzo zaciekawił mnie Panteon, budowla w kształcie koła, a w dachu otwór przez który wpada światło, na około sali znajdują się rzeźby aniołów i Matki Boskiej, a spaceruje się po marmurowej podłodze. Ta potężna konstrukcja wzięła swą nazwę od greckich słów pan – wszystko i theoi – bogowie i została wzniesiona właśnie ku czci najważniejszych rzymskich bóstw. "Rotundę pokrywa betonowa kopuła o średnicy 43 metrów i grubości ok. 7 metrów u podstawy, która staje się coraz cieńsza i przy samym sklepieniu ma już grubość 1 metra. Na szczycie kopuły znajduje się centralny otwór, tzw. oko (oculus) o średnicy 9 metrów, oświetlający wnętrze kościoła. Otwór nie jest przykryty, dlatego też marmurowa posadzka Panteonu jest wklęsła i posiada specjalne rowki, co pozwala na odpływ wody deszczowej wpadającej do środka".
PANTEON



Co warto podziwiać w Rzymie? Oczywiście nie tylko same zabytki, ale również przepiękną panoramę miasta z najpopularniejszego wzgórza Kapitol. Na wzgórzu znajduje się Pałac Senatorski, obok którego jest kopia figurki Wilczycy Kapitolińskiej, której oryginał przechowywany jest w Muzeach Kapitolińskich. Centralne miejsce na placu stanowi pomnik konny Marka Aureliusza.


Schodząc po schodach z tego placu dotrzemy do symbolu zjednoczenia Włoch:  Vittoriano. "Vittoriano  uważany jest za największy współczesny monument w Europie. Zbudowany został w latach 1885-1911 według projektu G. Sacconi dla uczczenia 50. rocznicy powstania Królestwa Włoch. Ma przypominać zjednoczenie kraju i jednocześnie stanowić symbol Ojczyzny. Znajdują się tu także prochy Nieznanego Żołnierza. Nad całością dominuje gigantyczny posąg pierwszego króla zjednoczonych Włoch - Wiktora Emanuela II Sabaudzkiego.Ołtarz Ojczyzny oddano społeczności w 1925 r."

OŁTARZ OJCZYZNY
Idąc spacerkiem w stronę Bazyliki Św. Piotra dotrzemy do Zamku św. Anioła i rzeki Tyber. Tam można zrobić malownicze zdjęcia, które przeważnie widnieją na pocztówkach.  Zamek św. Anioła ma kształt ogromnego cylindra o średnicy 64 m, jego budowę rozpoczął cesarz Hadrian w 135 r., na 3 lata przed swą śmiercią, a dokończył w 139 r. jego następca, Antonin Pius. W grobowcu spoczęły zwłoki imperatorów i członków ich rodzin od Hadriana do Septymiusza Sewera. Do zamku prowadzi
jeden z najstarszych i zapewne najpiękniejszy most Rzymu, z trzema przęsłami i 8 barokowymi posągami aniołów z 1667 r. z pracowni Gian Lorenzo Berniniego.

ZAMEK ŚW ANIOŁA
Kolejnym miejscem do zwiedzania jest Bazylika św. Piotra i Muzea Watykańskie, ale o nich w następnym poście. My udamy się teraz do Fontanny di Trevi. "Uważana jest za najpiękniejszą fontannę Rzymu. Z polecenia Klemensa XII zbudował ją w latach 1732-35 M. Salvi; rzeźby natomiast są dziełem P. Bracci. Wielka nisza centralna wbudowana jest w pałac książąt Poli. Wynurza się z niej ogromny posąg Neptuna wspartego na wozie z wielkiej muszli, ciągniętym przez dwa trytony. Po bokach Neptuna posągi symbolizują zdrowie i obfitość. Na dnimi umieszczona dwa reliefy ilustrujące historię powstania fontanny. Na pierwszym - młoda dziewczyna imieniem Trivia prowadzi spragnionych żołnierzy rzymskich dop górskiego źródła, na drugim - ich wódz Agryppa sprawdza plany budowy akweduktu, którym ma poplynąć woda z tego źródła do miasta. To właśnie Agryppa, zięć cesarza Augusta, kazał sprowadzić w 19 r. p.n.e. specjalnym akweduktem wodę do tego miejsca. " Widok niesamowity, przy fontannie gromadzi się zawsze pełno ludzi, ciężko jest zrobić dobre zdjecie, by uchwycić piękno fontanny, która dosłownie  "wklejona jest" w budynek. Trzeba stanać dalej, w jednej z bocznych uliczek i to pod odpowiednim kątem, by mieć dobra perspektywę. Warto posiedzieć sobie przy tej fontannie, są nawet specjalne ławeczki Na koniec koniecznie należy wrzucić monetę do wody, a może wrócimy tu szybciej niż myślimy...
FONTANNA DI TREVI
SCHODY WENECKIE
Włosi z tego co zauważyłam są bardzo cierpliwi jeżeli chodzi o spacerujących turystów, dlatego my też bądźmy uśmiechnięci, w końcu jesteśmy w słonecznej Italii, a tu czas płynie wolniej....
Będąc w Rzymie nie zapomnijmy o odwiedzaniu kościołów, zróbmy zakupy, zjedzmy pieczone kasztany nieopodal schodów weneckich. Schody Weneckie znajdują się przy Placu Hiszpańskim (Piazza di Spagna) i prowadzą do XVI –wiecznego kościoła Trinita dei Monti (kościół pw. Św. Trójcy). Kościół i schody zostały ufundowane przez rząd francuski, natomiast nazwa wiąże się z lokalizacją hiszpańskiej ambasady. Schody Hiszpańskie są tłumnie odwiedzane przez turystów. Odbywają się na nich pokazy mody, festiwale kwiatów, a w czasie Bożego Narodzenia na tarasie schodów urządzana jest szopka.

Na koniec krótka historia Rzymu, którą pewnie znacie z lekcji historii:
"Według legendy miasto zostało założone w 753 r. p.n.e. przez Romulusa na Wzgórzu Palatyńskim. W ciągu kolejnych pięciu stuleci Rzymowi udało się podporządkować sobie obszar całego Półwyspu. Miasto stworzyło najpotężniejszy organizm państwowy w basenie Morza Śródziemnego (republikę, potem cesarstwo). W okresie rozkwitu cesarstwa Rzym zamieszkały był przez ponad pół miliona ludzi. Na początku nowej ery miasto było jednym z największych ośrodków chrześcijaństwa. Po podziale cesarstwa na zachodnie i wschodnie w 395 r., Rzym przestał być stolicą kraju. Upadek miasta, który nastąpił w 476 r. przypieczętowały liczne najazdy plemion germańskich. W 754 r. miasto stało się stolicą Państwa Kościelnego. Przez kolejne kilkaset lat rozwój miasta hamowały konflikty papieży z cesarzami i najazdy. W XV i XVI w. Rzym stał się obok Florencji i Mediolanu głównym centrum kultury i sztuki renesansowej. W 1870 r. miasto zostało włączone do Włoch, stając się w 1871 r. stolicą kraju, zaś władzę papieską ograniczono do Watykanu."
OBECNIE:
"Rzym  jest największym miastem w kraju, liczy bowiem w granicach administracyjnych ponad 2,5 mln mieszkańców, a w obrębie aglomeracji miejskiej prawie 4 mln ludności. Jest ważnym ośrodkiem turystycznym o światowym znaczeniu. Rzym to również ważne centrum przemysłowe z rozwijającym się przemysłem samochodowym, elektrotechnicznym i spożywczym, a także centrum finansowe Włoch z siedzibą wielu banków i finansowych instytucji. Miasto jest siedzibą znanych klubów sportowych. Znajdują się tu też dwa wielkie porty lotnicze o dużym znaczeniu dla kraju. "

ZATYBRZE
CIEKAWOSTKA DLA ZAKOCHANYCH:

Rzym obok Werony również jest miastem miłości, wiele par przyjeżdża wziąć tu ślub lub po prostu w podróż poślubną. "Szczególnym, symbolicznym miejscem jest Ponte Milvio, czyli most, będący miejscem kultu dla kochanków. Zgodnie z tradycją zawieszają oni na tym moście, na lampach i barierkach, kłódki miłości. Kłódki te zamykają oboje razem na kluczyk, a ten wyrzucają do wody płynącego w dole Tybru. Ten zwyczaj najprawdopodobniej pochodzi z Florencji, gdzie w ten sposób czcili zakończenie roku uczniowie Sanità in Costa San Giorgio. Niestety, rzeczywistość niesie przykre konsekwencje, bowiem na moście znajduje się już tyle kłódek, że grozi on zawaleniem, a latarnie uginają się pod ich ciężarem. W 2007 roku przewróciła się jedna z latarń. więc władze zamontowały specjalne barierki z łańcuchami do wieszania kłódek."


ROZRYWKA:
Chociaż Rzym kojarzy się głównie ze zwiedzaniem i atrakcjami architektonicznymi, to trudno przecież chodzić po mieście non stop. Wieczorem, kiedy po zwiedzaniu przychodzi czas na relaks i odpoczynek miasto oferuje zupełnie inne formy rozrywki. Pierwszą z nich jest lokal „Blue King” na Zatybrzu (Via di Monte Verde 42). Na jego potrzeby zaadaptowano dawną salę kinową Ariel, którą przebudowano w stylu najlepszych amerykańskich slot house. Wewnątrz kryje się małe rzymskie Las Vegas, czyli maszyny do grania. Rzymianie żyją, by się bawić – szczególnie w piątkowe i sobotnie wieczory, po 23.00. Nie brakuje tu dyskotek, night-clubów, lokali z muzyką na żywo.  Szczególnie dużo takich miejsc rozrywkowych znajduje się w centralnej dzielnicy Testaccio - Piramide. Większość dyskotek otwarta jest jedynie w weekendy. Szczególne dla Rzymu są też lody. Gelaterie, czyli lodziarnie można znaleźć w każdej dzielnicy miasta, a szczególnie przy ulicach centrum historycznego. Lody wyrabiane są ręcznie w przydomowych lodziarniach z naturalnych składników i mają niepowtarzalny smak.


PLAN MIASTA
POMOCNE LINKI:
http://www.rzym.it/przewodnik/perly-rzymu/dzielnica-campo-de-fiori/
http://mojewycieczki.w.interia.pl/Italia/rzym2.html
http://rzym.lovetotravel.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz