wtorek, 9 października 2012

Jelenia Góra - moje miasto

Zanim zacznę wspominać i opisywać ciepłe plaże południowej Europy czy stolice państw, które odwiedziłam, chciałabym w fotograficznym skrócie przedstawić moje miasto. Nie sztuką jest wkleić tekst z jakiegoś przewodnika, ale za pośrednictwem odpowiednich słów czy obrazów sprawić, że przyjedziecie zachłysnąć się tą okolicą, tą przyrodą, widokami i poczujecie klimat tego miejsca. Powiem tylko, że warto.
Kotlina Jeleniogórska jest bardzo malownicza, najbardziej latem i jesienią. Jest wtedy ciepło, pogoda sprzyja spacerom, wędrówkom, muzea i trasy turystyczne są dłużej otwarte a wieczorem można wypić zimne piwko w pubie czy restauracji. Niezapomniany widok jest oczywiście z najwyższej góry Karkonoszy: Śnieżki 1602 m n.p.m. czy też z Góry Szybowcowej, gdzie widzimy całe miasto u stóp, a za nim pasmo górskie. Jeżeli wybieracie się w góry, to polecam nocleg w jednym ze schronisk, gdyż poranek i zachód w górach mają zupełnie inny wymiar piękna niż te same zjawiska nad morzem.
W samym mieście najciekawsza jest starówka. Tutaj warto usiąść na ławce, poprzyglądać się barokowym kamieniczkom, pięknie zdobionym oraz  zrobić sobie zdjęcie z Neptunem i starym tramwajem. Przed wojną Jelenią Górę zamieszkiwali Niemcy, w centum jeździły tramwaje oraz wielu ludzi miało tu swoje sklepiki. Życie tętniło mocniej niż teraz. 
 Obecnie w Jeleniej Górze nie widać tłumów na mieście, gdyż główna ulica została dosłownie zasypana placówkami bankowymi. Galerie handlowe świecą pustkami a ludzie po godzinie 18 pędzą do domów. Jednak są dni kiedy w słoneczny dzień Jeleniogórzanie spacerują po mieście, jedzą obiady w knajpkach, słuchają koncertów na świeżym powietrzu czy uczestniczą w masowych imprezach. W Jeleniej Górze nie trzeba się nudzić. Można udać się na koncert do Filharmonii Dolnośląskiej, obejrzeć film w jednym z kameralnych kin czy spektakl w teatrze. Warto zobaczyć muzeum miejskie , udać się na długi spcer wzdłuż rzeki Bóbr, gdzie odsłoni nam się wspaniały widok na Gościniec Perła Zachodu lub warto zobaczyć panoramę miasta ze wzgórza Krzywoustego.
Obok kościołów też nie można przejść obojętnie. W mieście funkcjonuje Bazylika Mniejsza ustanowiona przez władze papieskie w 2011 roku, Kościół Garnizowany, przepięknie zdobiony, zbudowany na planie krzyża, mały, odremontowany kościółek Św. Anny oraz cerkiew prawosławna Świetych Apostoła i Pawła . Wszystkie obiekty sakralne znajdują się przy głównej ulicy miasta (ul. Konopnicka, przechodząca w ulicę Igo Maja). Na budynku cerkwi warto zwrócić uwagę na płaskorzeźby przedstawiające krzyże pokutne.
Wieczorem również warto wybrać się na spacer, gdy miasto jest podświetlone, ciche... Miło jest przejść się główną ulicą miasta lub pod arkadami na Placu Ratuszowym i zatrzymać się w jednej z restauracji na dobrą kolację. Szczególnie polecam Metaforę, Sorento czy dobrą pizzę w Pubie Warka i restauracji Papa Luca.

Jelenią Górę najlepiej odwiedzać podczas różnych corocznych imprez dzięki którym to miasto i ludzie budzą się do życia i nikt wtedy nie narzeka na nudę.
Polecam Wam:

  • Festiwal Teatrów Ulicznych - to tutaj wcześniej niż na poznańskiej Malcie odbywały się spektalke uliczne artystów z całego świata
  • Jarmark Staroci, który odbywa się w ostatnią niedzielę września
  • Festiwal Organowy Silesia Sonans
  • Trophy Maja Włoszczowska MTB Race
  • Rajd Karkonoski
  • Festiwal Filmów Komediowych i Niezależnych Barejada
  • Etap Tour de Pologne
  • Występy kabaretów w Teatrze Norwida
Przed podróżą zapoznajcie się ze stroną miasta http://um.jeleniagora.pl/
ZAKŁADKA  - TURSTYKA
Tam znajdziecie podstawowe informacje co dzieje się aktualnie w mieście, zobaczycie mapki, zwiedzicie miasto wirtualnie...


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz