czwartek, 24 marca 2016

Ziemia Kłodzka

źródło; Internet
Ziemia Kłodzka to idealna propozycja na wycieczkę weekendową z noclegiem lub bez, w zależności  z jakiego rejonu Polski przyjeżdżacie, ja z Jeleniej Góry do Kłodzka miałam  105 km przez Kamienną Górę.




Do zwiedzania polecam:
  • Kłodzko - miasto plus twierdza
  • Błędne Skały
  • Wambierzyce
  • Kaplicę Czaszek
  • Kudowę Zdój/ Polanicę Zdrój


Kłodzko to naprawdę fajne miasto z bogatą historią nad którym góruje fantastyczna twierdza. Oprócz twierdzy możemy przejść podziemnym korytarzem pod murami miasta (Podziemna Trasa Turystyczna), zwiedzić Rynek oraz kamienny most św. Jana, który  jest jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków Kłodzka "Most łączy starówkę z częścią miasta zwaną Wyspą Piasek. Początek budowy mostu datowany jest bardzo różnie, ponieważ istnieją dwa źródła mówiące o jego powstaniu. Według pierwszego jest to 1281 rok, data ta została wykuta pod figurą Chrystusa na krzyżu i nie zgadza się ona z drugim źródłem czyli datą 1286 rok podaną przez kronikarza Georga Promnitza." Most przypomina bardzo Most Karola w Pradze, lecz jest o wiele mniejszy.

Informacje na temat twierdzy znajdziecie na oficjalnej stronie, natomiast informacje na temat Podziemnej Trasy na oficjalnej stronie miasta:
  1. http://www.twierdza.klodzko.pl/
  2. http://www.klodzko.pl/pl/dla-turysty/atrakcje-turystyczne

"Kłodzko jest doskonałą bazą wypadową dla turystów przemierzających pobliskie szlaki górskie. Skaliste obszary i piękne krajobrazy rozpościerające się ze szczytów górskich są najlepszym miejscem dla osób pragnących choć na moment oderwać się od miejskiego zgiełku i pośpiechu"


Błędne skały to niesamowite formacje skalne, gdzie kręcono nawet scenę z filmu "Opowieści z Narnii: Książę Kaspian". To takie polskie "skalne miasto", które znajduje się na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych.

"Błędne skały powstały wskutek wietrzenia piaskowca, jest to labirynt szczelin i zaułków, niekiedy niezwykle wąskich, oddzielających bloki skalne kilkunastometrowej wysokości. Wiele skał ma własne nazwy np.: "Skalne Siodło", "Kurza Stopka", "Labirynt", "Tunel", "Wielka Sala". W pobliżu Błędnych Skał znajduje się "Głaz Trzech Krzyży". Powstałe bloki skalne tworzą kilkusetmetrową trasę turystyczną o niepowtarzalnym uroku, którą zwiedzając często dosłownie przeciskamy się pomiędzy skałami wąskimi szczelinami. Wysokość korytarzy waha się w granicach 6-8 m, szerokość jest różna - miejscami wynosi tylko kilkadziesiąt centymetrów." Przejście labiryntu zajmuje około 50  minut :)

Do Wambierzyc jedzie się głównie zobaczyć Bazylikę Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin Patronki Ziemi Kłodzkie oraz Kalwarię. "Obecna bazylika stoi na wzgórzu, gdzie w XII w. w niszy wysokiego drzewa umieszczono figurkę Matki Boskiej. Według kronik w 1218 r. ociemniały Jan z Raszewa odzyskał w tym miejscu wzrok. Po tym zdarzeniu do Wambierzyc zaczęło podróżować wielu pielgrzymów. Wkrótce pod drzewem z figurką postawiono ołtarz, a po bokach lichtarz i chrzcielnicę. W 1263 r. na wzgórzu powstał drewniany kościół.  W 1936 r. papież Pius XI nadał kościołowi tytuł bazyliki mniejszej. 17 sierpnia 1980 r. kardynał Stefan Wyszyński dokonał koronacji figurki Matki Bożej nadając jej tytuł Wambierzyckiej Królowej Rodzin."

"Na pobliskich wzgórzach i w centrum wsi znajdują się liczne kaplice, kapliczki i bramy, wchodzące w skład Kalwarii. Powstawała ona w okresie od końca XVII do XIX wieku, a inicjatorem jej powstania był Daniel Ostenberg, ówczesny właściciel Wambierzyc.

Ruchoma szopkaGodna zobaczenia jest ruchoma szopka z 1882 roku, której autor, miejscowy ślusarz Longiniusz Witting, pracował nad nią przez 28 lat. W tym czasie stworzył ponad 800 figurek z lipowego drewna, z których większość porusza się w rytm muzyki dzięki wykorzystaniu mechanizmu zegarowego.
"



Zmierzając do Kudowy Zdrój warto odwiedzić Kaplice Czaszek w Czermnej. "Jest to wielki wspólny grobowiec ofiar wojen Śląskich z lat 1740-1742 i 1744-1745 oraz chorób zakaźnych z XVIII wieku którego ściany i sufit wyłożone są 3 tysiącami czaszek i kości ludzkich. Pod podłoga spoczywa dalsze kilkadziesiąt (20-30 tyś.) szczątków ludzi. Kaplica wybudowana została w 1776 roku przez księdza Wacława Tomaszka , któremu budowa kaplicy , zbieranie szczątków , dezynfekcja i impregnacja oraz układanie szczątków zajęły osiem lat... Kaplica jest wyjątkowym obrazem przemijalności i kruchości człowieka w której spotkały się szczątki dawnych rodzin , przyjaciół i wrogów. Raz w roku o północy z 14 na 15 sierpnia odprawia się w Kaplicy Czaszek mszę św. za wszystkich którzy w niej spoczywają oraz za wszystkich którzy umarli na wskutek chorób lub w wyniku nieszczęśliwych wypadków. Kaplica Czaszek to jedyny tego typu obiekt w Polsce i jeden z trzech w Europie."

Adres: ul.Stanisława Moniuszki 8, Czermna
czynne: codziennie (oprócz poniedziałków)
w sezonie: w godz. 9.30-17.15
poza sezonem: w godz. 10.00-15.45
wstęp: normalny 5 zł, ulgowy 2,5 zł.


Kudowa Zdrój to ładne polskie uzdrowisko z tradycjami, warto wejść i napić się wody oraz pospacerować po parku.

Jeżeli macie czas i chęci warto zajechać do Polanicy Zdrój albo pokierować się na wschód trasa do Złotego Stoku (Koniecznie trzeba zwiedzić kopalnię: http://www.kopalniazlota.pl/pl/)-> Paczkowa-> kończąc na Nysie :)

Żródła:
http://www.ziemiaklodzka.pl/bledne-skaly-labirynty (Błędna Skały)
http://www.twierdza.klodzko.pl/ (Twierdza Kłodzko)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Sanktuarium_Wambierzyckiej_Kr%C3%B3lowej_Rodzin
http://turystyka.klodzko.pl/Wambierzyce (Kłodzko)
http://www.kudowa.pl/pl/atrakcje/kaplica-czaszek (Kaplica Czaszek)
http://turystyka.klodzko.pl/Wambierzyce (Wambierzyce)

wtorek, 22 marca 2016

Góry Świętokrzyskie

Byliśmy już na północy Polski, w Warszawie, w moich rodzinnych Karkonoszach (pierwsze posty na blogu), czas teraz zjechać na południe w Góry Świętokrzyskie, które są najstarszymi w Polsce.


Góry Świętokrzyskie - źródło Internet
"Góry Świętokrzyskie leżą w centralnej części województwa świętokrzyskiego, to najstarsze obok Sudetów góry w Polsce. Najwyższe wzniesienie tych gór to Łysica mająca 612 m n.p.m. leżąca w paśmie Łysogór. Trzon Gór Świętokrzyskich stanowi tzw. pasmo główne, składające się z Pasma Jeleniowskiego, Łysogór i Pasma Masłowskiego."

Widok z Łysej Góry

W górach tych byłam w 2012 oku w czerwcu wspólnie z siostrą i jej klasą na wycieczce szkolnej, którą wspólnie jako opiekun prowadziłam z wychowawcą. Poniżej opiszę "co warto zwiedzić" :)

"Łysogóry, w całości objęte ochroną w postaci Świętokrzyskiego Parku Narodowego, są najczęściej odwiedzanym rejonem. Historyczne miejsce w postaci Świętego Krzyża, od którego powstała nazwa gór, Nowa Słupia słynąca z dymarek świętokrzyskich i najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich - Łysica, to wszystko sprawia, że od lat licznie przybywają tu turyści z kraju i zagranicy."

Na mojej trasie znalazły się takie punkty jak:
kapliczka Św. Franciszka
  • Łysica (pot. Góra Świętej Katarzyny
  • wieś Św. Katarzyny
  • Św. Krzyż i Łysa Góra
  • Muzeum Archeologiczne i Rezerwat "Krzemionki"
  • Zamek w Ogrodzieńcu
  • Jaskinia Raj
  • Bałtów -  z wizytą u dinozaurów
ŁYSICA
Muzeum Krzemionki
praca w kopalni
Łysica to jedna z najwyższy gór  612m n.p.m., można wejść na szczyt mijając po drodze kapliczkę Św. Franciszka, osobiście wyruszyłam ze wsi św. Katarzyna, która jest naprawdę niewielka. Łysica zbudowana jest z kwarcytów i łupków kambryjskich. Od strony północnej i południowej szczyt otaczają gołoborza. Łysica jest całkowicie porośnięta lasem. Na szczycie stoi drewniany krzyż.
 
MUZEUM KRZEMIONKI

W całej wycieczce urzekło mnie  Muzeum Archeologiczne i Rezerwat "Krzemionki", który w fajny i nowoczesny sposób pokazywał wydobycie krzemienia w tamtych czasach,. W muzeum można było zobaczyć skamieniałości, replikę domów ludzi z tamtych czasów oraz podczas pracy, a także można było również przejść podziemnymi korytarzami, gdzie wydobywano krzemień.

    korytarze udostępnione zwiedzającym
     ŚWIĘTY KRZYŻ

    Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest Bazylika na Świętym Krzyżu. Bazylika mniejsza pw. Trójcy Świętej i sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego jest to najstarsze sanktuarium na ziemiach polskich, w którym od 1000 lat są przechowywane i czczone Relikwie Krzyża Świętego.
     
    Jak głosi legenda ....Było to za panowania Bolesława Chrobrego. Król zaprosił do Polski królewicza węgierskiego Emeryka. Młodzieniec, jak to było w zwyczaju, przed daleką podróżą poprosił ojca - Stefana, króla Węgier - o błogosławieństwo. Król na pożegnanie zawiesił na szyi syna oprawione w złoto relikwie Krzyża Świętego.
     
    Klasztor otwarty codziennie w godzinach 9.00 - 17.00.Istnieje możliwość, oprowadzania z przewodnikiem klasztornym
     
    ŁYSA GÓRA
     
    Jest to drugi szczyt po Łysicy. Na szczycie znajdują się: skalne rumowisko, charakterystyczne dla Gór Świętokrzyskich, tzw. gołoborze, ścisły rezerwat przyrody obejmujący las jodłowo-bukowy, pozostałości wału kultowego przedchrześcijańskiego miejsca kultu, klasztor Misjonarzy Oblatów M.N. oraz muzeum parku narodowego (w jednym ze skrzydeł opactwa po benedyktyńskiego) oraz Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze Święty Krzyż o wysokości 157 m.
     
     
    ZAMEK W OGRODZIEŃCU
     
    Zamek w Ogrodzieńcu traktowałam jako swoistą "wisienkę na torcie", ruiny robią wrażenie, na zamku kręcono sceny do filmu "Zemsta". Na zamku było mnóstwo turystów. Nie będę przetaczać Wam historii, ale zaproszę na oficjalną stronę zamku.
    Ogrodzieniec
    ruiny zamku
     
    źródło www: oficjalna strona zamku
     
    Jaskinia Raj
     
    Tu trzeba być, ze względu, że jest to najpiękniejsza tego typu jaskinia w Polsce, warto ją odwiedzić ze względu, że z czasem będziecie odwiedzać jaskinie w Czechach, na Słowacji,  w Szwecji, na Majorce czy w innych miejscach na świecie i wtedy warto mieć porównanie z naszą polską jaskinią :) W jaskini nie można robić zdjęć. Jaskinie zwiedzamy oczywiście z przewodnikiem, radze zabrać ciepłą bluzę i długie spodnie:)
Bałtów
 
To miejsce dla całej rodziny na spędzenie miło weekendu na rozrywce, nauce i zabawie. Byłam tam dawno (2012 rok), a jak patrzyłam na stronie to ilość atrakcji zwiększyła się na plus, zatem podam Wam znów odnośnik do strony głównej, byście tam mogli poczytać o tym kompleksie.
 
Park  jest bardzo fajnie zrobiony, dinozaury robią wrażenie :D zwłaszcza maluchom!









 

Będąc w Górach Świętokrzyskich warto troszkę zjechać z trasy i odwiedzić magiczny Sandomierz...:)
 
 

Żródła:
http://www.zamek-ogrodzieniec.pl/index.php/godziny-otwarcia
http://marekowczarz.pl/na-lysicy-lysej-gorze-i-sw-krzyzu-czyli-poznawanie-gor-swietokrzyskich/
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81ysa_G%C3%B3ra_(G%C3%B3ry_%C5%9Awi%C4%99tokrzyskie)
http://www.juraparkbaltow.pl/
https://www.wrota-swietokrzyskie.pl/414/-/asset_publisher/Oty7/content/zrodelko-sw-franciszka-u-stop-lysicy?redirect=https%3A%2F%2Fwww.wrota-swietokrzyskie.pl%2F414%3Fp_p_id%3D101_INSTANCE_Oty7%26p_p_lifecycle%3D0%26p_p_state%3Dnormal%26p_p_mode%3Dview%26p_p_col_id%3Dcolumn-2%26p_p_col_count%3D1
http://swietokrzyskie.pl/goryswietokrzyskie.php

piątek, 18 marca 2016

1% podatku

Dziś wyjątkowo inny post, nie o podróżach.

Chciałabym Was prosić o przekazanie 1% podatku dla mojej siostry Kasi, która jest niewidoma. Mam dwie siostry niepełnosprawne, które są naprawdę bardzo pocieszne i razem zmagamy się z codziennością i różnymi barierami...

Jeżeli chcecie pomóc, z całego serca dziękuję :)

piątek, 11 marca 2016

Morskie opowieści

Morze Bałtyckie, mimo, że nie jest zimne ma swój urok i bardzo je lubię, w miarę możliwości staram się być co roku :) W 2015 mi się nie udało, jednak dwa lata wcześniej wyskoczyłam nawet na weekend nocnymi pociągami :)

Miejscowości w których byłam:
  • Międzywodzie
  • Łukęcin
  • Pobierowo
  • Dziwnówek
  • Sianożęty
  • Rewal
  • Kołobrzeg
  • Ustronie Morskie
  • Mielno
  • Ustka
  • Łeba
  • Karwia
  • Jastrzębia Góra
  • Władysławowo
  • Gdynia
  • Gdańsk
  • Hel
Każda miejscowość kojarzy mi się bardzo dobrze, nie mam ulubionego miejsca.
 Z przyrodniczego punktu widzenia najbardziej urzekły mnie ruchome wydmy w Łebie!  Z miast najbardziej lubię Gdańsk, na wypoczynek polecam Międzywodzie, Łukęcin albo Karwię. Koniecznie trzeba zobaczyć Trójmiasto oraz Hel.
ŁEBA
wejście na ruchome wydmy

Wydmy -przepiękny krajobraz

Trawa na plaży w Łebie
 
MIĘDZYWODZIE
 
Międzywodzie lubię ze względu na wakacyjny klimat i to, że w zasięgu mam morze oraz jezioro, po którym można pływać kajakami czy katamaranem (podobnie jest w Mielnie- Jez. Jamno).
Z Międzywodzia blisko jest do latarni Morskiej w Gąskach oraz do Kamienia Pomorskiego.
 
Plaża w Międzywodziu
Międzywodzie to nasze rodzinne wakacje

 
DZIWNÓW
 
Będąc w Międzywodziu nigdy nie leżymy tydzień, ale jeździmy sobie po okolicy i tak z rodzicami byliśmy m.in. w  Dziwnówku i Międzyzdrojach -  nie zapomnijcie odwiedzić rezerwatu żubrów w Międzyzdrojach.

W Dziwnowie


Molo w Międzyzdrojach
Wejście na molo
Plaża w Międzyzdrojach o poranku

Międzyzdroje - deptak, niedaleko Figur Woskowych

 USTRONIE MORSKIE

Zdjęcia morzu najlepiej robić najlepiej o wschodzie lub zachodzie słońca o czym przekonałam się w Ustroniu Morskim... Miejscowość mała, doskonała na spokojny wypoczynek.






ŁUKĘCIN
 
Łukęcin to miejscowość dla osób lubiących spokój!!! tam są dwa "sklepy na krzyż", jeden dancing, prawie dzika plaża... Ja byłam tam z fajną ekipą, mieszkałam w lesie u ratowników, gdzie była tylko zimna woda, więc te wczasy naprawdę fajnie wspominam.
Nasza baza w lesie


Nasza ekipa
 
 KOŁOBRZEG

W  Kołobrzegu byłam na Sunrisie, jednak jakbym miała jechać tam wypocząć, to jednak wybrałabym inną miejscowość...

 
 
JASTRZĘBIA GÓRA
 
W Jastrzębiej byłam w 2007 roku, tam zdecydowanie podobały mi się wysokie wydmy i bliskość Kaszub (polecam skansen na ziemi kaszubskiej oraz w Szymbarku - Dom do Góry Nogami, był to wtedy pierwszy taki dom w  Polsce.
 
 
 

Wydmy w Jastrzębiej Górze
 
Skansen
- Wdzydze Kiszewskie
POLECAM!
 
 
 
SZYMBARK
 
 
WŁADYSŁAWOWO
 
Władysławowo tętni życiem, jest zawsze dużo turystów, mieszkańców i sportowców, bowiem tam znajduje się ośrodek dla sportowców Cetniewo. We Władysławowie jest również Aleja Gwiazd Sportowców.
 
GDAŃSK I GDYNIA
 
Gdańsk
Fontanna Neptuna w Gdańsku

Okręt Błyskawica udostępniony do zwiedzania - polecam!
http://www.trojmiasto.pl/Blyskawica-Okret
 
Dar Pomorza

POLECAM ZATEM POLSKIE MORZE, ZWŁASZCZA JAK COŚ CIEKAWEGO SIĘ DZIEJE W DANEJ MIEJSCOWOŚCI :)
źródło: Internet
Warto wchodzić na stronki poszczególnych miast, by zapoznać się harmonogramem imprez :D
W Kołobrzegu mamy np. Festiwal Sunrise, w Gdyni Open'er Festival, są występy kabaretowe, wspomniany wyżej Jarmark Dominikański w Gdańsku, Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach, Pokaz Sztucznych Ogni w Ustce  itp., itd.  :)

zdj. oczywiście z mojej prywatnej kolekcji :)