wtorek, 19 lutego 2013

Zabytki Budapesztu

Most łańcuchowy - udowa mostu rozpoczęła się w 1840r. Osiem lat trwały bowiem przygotowania do niej, a same prace konstrukcyjne trwały ponad 9 lat, lecz po ukończeniu nowy most - most Łańcuchowy (Lánchíd) stał się na wieki symbolem Budapesztu.
Most Łańcuchowy
Z mostem łańcuchowym związana jest legenda o 4 kamiennych posągach lwów, którymi został przyozdobiony w 1853r. i które strzec go miały przed zniszczeniem. Podczas ceremonii ich odsłonięcia pewien szewc, Jakub Frick, krzyknął głośno, że lwy są do niczego, bo nie mają języków. Na ten okrzyk tłum zareagował bardzo żywiołowym śmiechem, a autor rzeźb, Janos Marschalko, ze wstydu rzucił się do rzeki i utonął.
W rzeczywistości lwy mają języki, są one jednak dokładnie schowane za kłami. Natomiast rzeĽbiarz dożył póĽnej starości tłumacząc wszystkim dookoła, że "lew to nie pies, żeby leżeć z, za przeproszeniem, wywalonym jęzorem". Most Łańcuchowy, podobnie jak wszystkie pozostałe mosty budapesztańskie, został zniszczony w czasie działań wojennych w 1945r. Odbudowany w 1949 r. zachował swój oryginalny wygląd sprzed lat i do dziś jest najpiękniejszym mostem na Dunaju. Most przepięknie wygląda nocą, tak jak całe miasto na Wzgórzu Gelerta. 

Zamek Królewski
Nad Dunajem wznosi się również przepiękny Zamek  Królewski Var. "Zamek powstawał w średniowieczu od XIII wieku, wielokrotnie przebudowywany i odbudowywany po II wojnie światowej. Cały kompleks zabudowań królewskich  razem z Wzgórzem Zamkowym, znajdują się na liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
Warto wiedzieć, że w południowym skrzydle zamku znajduje się Muzeum Historii Budapesztu, skrzydle północnym Muzeum Historii Współczesnej, we wschodnim - Galeria Narodowa, a w najbardziej wysuniętym na zachód - Biblioteka Narodowa" - (niestety osobiście nie zwiedzałam).

W samym centrum Zamkowego Wzgórza znajduje się fantastyczny kościół o ciekawej budowie architektonicznej z kolorowym dachem. "Kościół od początku swego istnienia był miejscem ważnych wydarzeń historycznych. To w nim szlachta węgierska przyjmowała czeskiego króla Wacława, pretendującego na tron madziarski po wymarciu dynastii Árpádów w 1301 roku, to tutaj król Maciej brał ślub z aragońską księżniczką a Karol Robert koronował się, zrywająca z tradycją namaszczania nowych władców wyłącznie w katedrze w Székesfehérvár." Przed kościołem znajduje się taras widokowy skąd roztacza się widok na budynek Parlamentu. Świetne miejsce, by zrobić dobre zdjęcie i w całości zobaczyć tę budowlę.

Widok na Parlament z Wzgórza Zamkowego

"Parlament budowano od 1885 do 1904 roku, jednak pierwsze posiedzenie odbyło się już w 1896 roku, podczas hucznie obchodzonej rocznicy 1000-lecia Węgier. Przy jego wznoszeniu pracowało ponad 1000 osób, zużyto 40 kilogramów złota i ponad 40 milionów cegieł. Budynek zaprojektował Imr Steindl, i choć we wnętrzu widoczne są pewne elementy barokowe, to jednak dominuje głównie styl neogotycki. " Ta budowla to również symbol Budapesztu, bogactwa.Wrócimy teraz do centrum Budapesztu, tutaj jest wiele knajpek, gdzie warto zjeść tradycyjne potrawy węgierskie, oczywiście na "ostro- czyli z dodatkiem papryczek chilii", wypić winko, odpocząć, a potem ruszyć na dalsze zwiedzanie lub zakupy.


Warto na dłużej zatrzymać się przed Bazyliką Św. Stefana."Ta budowana przez ponad pół wieku (od 1948 roku) świątynia jest niewątpliwie dumą budapeszteńczyków. Bazylika ma naprawdę imponujące rozmiary, w najszerszym miejscu mierzy 55m długości i zajmująca powierzchnię 414 m2 i może pomieścić 10.000 wiernych, co sytuuje ją w czołówce największych konstrukcji tego typu w Europie. Wnętrze świątyni ozdobione zostało przez najwybitniejszych artystów węgierskich wieloma freskami i malowidłami." Plac wokół Bazyliki zawsze tętni życiem zarówno turystycznym jak i dzięki mieszkańcom, którzy na placu mają swoje miejsce spotkań. Plac jest duży, z jego końca wspaniale widać ogrom budowli. Plac ozdobiony jest palmami w donicach, przynajmniej był w tym czasie, kiedy sama odwiedzałam Budapeszt.


Kolumna Arch.Gabriela
Kolejnym ważnym miejsce dla Węgier jest "Plac Bohaterów w Budapeszcie nazywany także Placem Milenijnym lub Placem Tysiąclecia.  Najważniejszym obiektem na placu Tysiąclecia jest pomnik o tej samej nazwie, którego budowę rozpoczęto w 1896 r. z okazji obchodzonego 1000-lecia istnienia Węgier. Autorem przedsięwzięcia był wspomniany wyżej Albert Schickedanz, zaś wykonawcą - rzeźbiarz Gyorgy Zala. W centralnym punkcie placu znajduje się 36-metrowa kolumna archanioła Gabriela; posąg ten został wyróżniony w czasie wystawy światowej w Paryżu w 1900 r. Wokół cokołu kolumny umiejscowiono posągi jeźdźców - księcia Arpada oraz sześciu jego wodzów. Kolumnę otacza półkolista kolumnada (jej rozpiętość wynosi 85 m), składająca się z dwóch części, na których umieszczono posągi ważnych postaci z historii Węgier. Górne krawędzie kolumnady zdobią, m.in. posągi Pracy i Dobrobytu; Wiedzy i Chwały; oraz boga Wojny i bogini Pokoju"
Posągi Jeźdźców na Pomniku Tysiąclecia
"Ciekawym miejscem jest Aquincum w III dzielnicy Budapesztu to pozostałości po mieście starożytnych Rzymian, liczące około 2000 lat. To muzeum „pod gołym niebem” szczyci się znakomitymi wykopaliskami historycznymi, znajdują się tu m.in. kościoły; domy; ulice; place; akwedukt (rekonstrukcja); termy; łaźnie rzymskie z mozaikami; amfiteatr wojskowy z poł. II w. n.e. na 12 tys. miejsc; amfiteatr cywilny na 6-7 tys. miejsc; cella trihoa, czyli fundamenty kaplicy cmentarnej z 360 r. n.e., będące najstarszym zabytkiem architektury chrześcijańskiej na Węgrzech. Aquincum było niegdyś ogromnym 12-40 - tysięcznym miastem na prawie municypium, nadanego przez cesarza Hadriana. " (więcej na  http://budapeszt.lovetotravel.pl/aquincum)

"Zamek Vajdahunyad, zwany oficjalnie Zespołem Budynków Historycznych, znajduje się w największym budapeszteńskim parku, w Lasku Miejskim, za sztucznym Lodowiskiem. Zespół muzealnych budynków leży na tzw. wyspie Széchenyiego, na którą wiodą cztery mostki. Zamek wybudowany został w milenijną rocznicę, w 1896 roku, według projektu Ignacego Alpára, i stanowi symbol tysiącletniej historii węgierskiej architektury. Jego fronton wykonano na wzór zamku vajdahunyad, w skład kompleksu wchodzi zespół budynków, wybudowanych w stylu romańskim, gotyckim oraz renesansowo-barokowym. W tym ostatnim mieści się dziś Węgierskie Muzeum Rolnictwa.Wstęp na teren zespółu budynków, będących wierną kopią znanych węgierskich zabytków, jest wolny."
Przed Zamkiem można sobie spokojnie pospacerować, pooglądać rzeźby, ciekawym obiektem jest pomnik mnicha Anonymusa, to on najdokładniej opisuje dzieje przybycia Węgrów Kotliny Karpackiej.

Pomnik Kronikarza
Budapeszt jest sympatycznym miastem ze względu na możliwości jakie niesie dla zwiedzających: bogata historia, ciekawy język, orginalna architektura, dobre jedzonko i możliwośc wypoczynku w żródłach termalnych.

na placu przed Bazyliką
Ja po kilku dniach zwiedzania skorzystałam z basenów Aguaparku Széchenyi Gyógyfürdő (ciężko jest to wymówić) - cena przystępna, super ciepła woda, baseny zarówno pod gołym niebem jak i w budynkach. Jest możliwość skorzystania z sauny i kąpieli w różnych wodach termalnych.
//www.nocowanie.pl/wegry/noclegi/budapeszt/aquapark/66628/is
Obiekt jest podzielony na kilka sekcji:
- pływalnia na wolnym powietrzu z termami
- termy i łazienki rodzinne
- termy lecznicze z gabinetami fizjoterapii
Łącznie znajduje się tu 15 basenów oraz łaźnie suche i parowe, sauny, masaże, i a punkty gastronomiczne. szczegółowe dane i godziny otwarcia znajdują się w linku pod zdjęciem.

Będąc w Budapeszcie warto wybrać się na duży targ, gdzie kupicie pamiątki: alkohole, koronki, papryczki itp.
Podczas kupowania pamiątek - uwielbiam to :)


Osobiście Budapeszt zapamiętałam jako miasto przepięknie oświetlone w nocy,  fascynowały mnie przede wszystkim metalowe mosty zawieszone nad Dunajem. Miłym wspomnieniem jest dla mnie  spacer po Wzgórzu Gelerta, który odbył się po zjedzeniu pysznej kolacji w restauracji, gdzie również obejrzałam tańce węgierskie i posmakowałam regionalnego wina!
Jak w każdym mieście mam już swoje ulubione miejsca - oto jedno z nich na zdj. powyżej.
Będąc w Budapeszcie uwielbiałam patrzeć na mosty i panoramę miasta:
I inne ujęcie:
Żródła:
 http://budapeszt.miasta.org/t_mosty.html
 http://docelowo.pl/budapeszt/zabytki.html
 http://budapeszt.lovetotravel.pl/plac_bohaterow

Zdjęcia: jak zawsze P.J.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz