piątek, 30 listopada 2012

Zamek Książ

Zamek Książ  znajduje się w Wałbrzychu. Łatwo do niego dojechać, zarówno od strony Jeleniej Góry, Wrocławia czy Kamiennej Góry. Przy główny trasach postawiono czytelne drogowskazy, które doprowadzą wszystkich do celu.
Zamek Książ jest niezwykle ciekawym zamkiem z możliwością zwiedzania sal i komnat oraz terenu wokół zamku, który został przepięknie zagospodarowany roślinnością. Tam można odpocząć oraz przenieść się w fascynujący świat historii. Dla osób odwiedzających zamek umożliwiono zwiedzanie pod kątem tematycznym np możemy wybrać trasę "Książ barokowy" lub "Od Piasta do tajemnic drugiej wojny światowej". Z zamkiem związane są liczne ciekawe historie opowiadające o licznych podziemiach pod zamkiem i tunelach. Jednak otwarcie nikt nie chce głośno o nich opowiadać, przynajmniej szczegółowo i dużo.

"W początkowych wiekach Zamek Książ miał  burzliwe dzieje, ponieważ przechodził z rąk do rąk, należał do różnych państw, był niszczony podczas licznych wojen. Nie zgromadzono dokumentacji o  początkach dzisiejszego zamku Książ, a i w przekazach o pierwszych wiekach jego funkcjonowania jest wiele luk i niejasności, a wręcz sprzeczności. Wiemy, że zamek został wybudowany w latach 1288–1292 przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego prawdopodobnie na miejscu dawnego grodu drewnianego."

"Wnętrza dzisiejszego zamku różnią się zdecydowanie od bogatych wnętrz z czasów dawnych właścicieli – Hochbergów. Dziś komnat Książa nie zdobią już cenne gobeliny, nie ma bogatych zbiorów porcelany chińskiej, ani portretów rodziny książęcej w złoconych ramach. Zniknęły wytworne, niezwykle wartościowe meble, dzieła sztuki o wysokiej wartości artystycznej., gromadzone od setek lat zbiory muzealne. Komnaty, halle, gabinety i salony zdobione niegdyś malarstwem mistrzów, dziś sprawiają wrażenie surowych."








Do zamku Książ warto zawitać na Festiwal Kwiatów i Sztuki, który co roku jest organizowany. Zamek "skąpany jest wtedy w kwiatach i różnego rodzaju arcydziełach". W zamku można zorganizować bal, przyjęcie lub skorzystać z noclegu w hotelu. Naprawdę warto tu być :)

Dojazd do zamku: http://www.ksiaz.walbrzych.pl/kontakt.html
Oficjalna strona zamku: http://www.ksiaz.walbrzych.pl/

Ps: przy Zamku jest świetna restauracja! Musicie tam zjeść np zupkę w chlebie bądź inne potrawy:)

środa, 28 listopada 2012

Zamki Dolnego Śląska

    Dolny Śląsk jest bardzo tajemniczy. Czytając różne książki możemy dowiedzieć się o ciekawej historii tego to obszaru oraz o tajemnicach jakie on skrywa. Przede wszystkim pasjonaci "starych dziejów" powinni zwiedzić cały Szlak Zamków Piastowskich. Oczywiście nie jest to wycieczka na jeden dzień,lecz trzeba sobie ułożyć jej plan lub wybrać najciekawsze miejsca, które chcielibyśmy zobaczyć. Polecałabym zwiedzić zamki nie tylko na Dolnym Śląsku, ale też ogromne warownie w Górach Świętokrzyskich, na Pomorzu czy Mazurach, bowiem jedziemy zagranicę i zachwycamy się tamtymi zabytkami, a my posiadamy równie ciekawe.
    Szlak oznaczony kolorem zielonym przebiega przez 15 zamków piastowskich na terenie województwa dolnośląskiego. Na trasie liczącej 146 kilometrów spotkamy zarówno obiekty zagospodarowane, prowadzące działalność muzealną, trwałe ruiny, jak i obiekty opuszczone i zdewastowane. Jest to jeden z ważniejszych szlaków w Sudetach.

Zamki, leżące na szlaku to:

Zamek Grodziec i Pałac Grodziec
Pałac Lenno w Łupkach
Dwór w Maciejowcu
Wieża Książęca w Siedlęcinie
Stare Miasto Jelenia Góra
Pałac w Wojanowie
Zamek Sokolec
Zamek Bolczów
Zamek Niesytno w Płoninie
Zamek w Bolkowie
Zamek Świny
Zamek w Kłaczynie
Zamek Cisy
Zamek Książ i Stary Książ
Zamek Grodno

Najciekawsze zamki wg mnie to:

Zamek Grodziec

Zamek w całej okazałości
Historia zamku
Wieża z krużgankami
Przejście w z wieży do zamku
Podwórze zamkowe
Każdy znajdzie tu swojego rycerza
Sala Rycerska
Jedna z komnat
Kominek
Sklepienia
Jedna ze stałych ekspozycji na zamku
Makieta zamku

 Widok z wieży na okolice
Brama wjazdowa do zamku
Przed zamkiem niespodzianka :)

Zamek Grodziec uważam za najciekawszy z wyżej wymienionej listy :) Wiem, ze na liście jest również bogaty i ogromny Zamek Książ, jednak na Zamku w Grodźcu czuć dobrą atmosferę i stare czasy. Nie płacimy też kilku wstępów tak jak na Zamku Książ, gdzie osobno za parking, osobno za zwiedzanie zamku i osobno za spacer po ogrodach - tutaj wchodzimy na jeden bilet i możemy sami śmiało zajrzeć w przysłowiowy "każdy kąt". Najfajniejsze są komnaty, gdzie stoją meble podobne do tych z przed lat na których można swobodnie usiąść, dotknąć, co jest nowością na zamku, ponieważ zwykle takie eksponaty są ogrodzone od zwiedzających i często tylko na nie zerkamy i idziemy dalej. Na zamku jest kilka ekspozycji stałych, np stare suknie, stare monety czy makieta całego zamku. Na każdą wieżę można wejść i każdy balkon. Na zamek warto przybyć podczas imprez , które są organizowane, ponieważ jest wtedy bardzo miło. Podczas mojej wizyty były ogniska i śpiewano piosenki. Przed zamkiem spotkać można niezwykle przyjazne kózki, chętnie podchodzą do każdego. Przed wyjazdem jedynie sprawdźcie dokładnie dojazd, bowiem łatwo się zgubić w małych miejscowościach po drodze.


 Położenie zamku

Oficjalna strona zamku: http://www.grodziec.com/

...a w kolejnym poście następny zamek :)

sobota, 17 listopada 2012

Przesieka



Przesieka jest małą miejscowością położoną między Sobieszowem a Podgórzynem. Jest tam wiele szlaków, a wśród nich jeden, który przecina się z przepięknym Wodospadem Podgórnej. Wodospad jest tak samo piękny jak Wodospad Kamieńczyk w Szklarskiej Porębie, ponieważ woda spada tutaj z 10m.






Jest tu lodowata, ale krystalicznie czysta woda, jednak amatorów kąpieli nie brakuje !

krystalicznie czysta woda w blasku promieni słonecznych

obok wodospadu można kupić ciekawe pamiątki
na płynącą rzekę można patrzeć godzinami
położenie Przesieki




OFICJALNA STRONA PRZESIEKI :http://www.przesieka.pl/

czwartek, 15 listopada 2012

Sosnówka




Sosnówka to miejscowość bajkowego krajobrazu, gdzie w pewnym miejscu możecie odkryć czym jest rzeźba terenu i urok ziemi jeleniogórskiej. To tutaj znajduje się piękne miejsce popularnie zwane Monte Casino, przepięknie zostało pokazane podczas tegorocznego wyścigu Tour the Pologne. 

Tutaj można odpocząć, wybrać się na piknik bądź na randkę szczególnie polecam zachód słońca. Zastanawiacie się czym te miejsce się charakteryzuje? Otóż latem jest tu piękna zieleń, gdyż naokoło są lasy, łąki, gdzie niegdzie widać pojedyncze zabudowanie. Przed nami roztacza się wspaniały widok: Karkonosze widać jak na dłoni, widać szczyty i schroniska.


Przyglądając się uważnie widzimy Zamek Chojnik położony w Sobieszowie. Wszystko to odbija się w tafli wody, czyli zbiornika retencyjnego. Po prostu kupujecie kawę na wynos lub dobrą pizzę i jedziecie z Jeleniej Góry przez cały Staniszów i tuż przed główną drogą skręcacie w prawo, wąską drogą do góry i jesteście we właściwym miejscu...






W Sosnówce możecie przenocować, znajduje się tu pełno pokoi do wynajęcia. Obecnie Sosnówka stała się bardzo popularna ze względu na restauracje Dwór Korona Karkonoszy, gdzie odbywają się przepiękne przyjęcia ślubne na wspaniale wyremontowanej sali w kolorze czerwonym - bajka!
Jest tu również hotel, gdzie każdy pokój jest ozdobiony w innym, stylu.


Więcej na oficjalnej stronie restauracji:
http://www.korona-karkonoszy.pl/

środa, 7 listopada 2012

Janowice Wielkie

Kolejną miejscowością, którą razem odwiedzimy będą Janowice Wielkie, a dokładniej pojedziemy troszkę dalej do małej miejscowości Wieciszowice, bowiem tam znajdują się przepiękne kolorowe jeziorka. Tam warto udać się w niedzielne przedpołudnie na piknik i długi spacer. Dojazd jest bardzo dogodny. Jedziemy albo przez Janowice Wielkie albo w stronę Kamiennej Góry i na trasie Kaczorów - Kamienna Góra powinniśmy dotrzeć do Kolorowych Jeziorek. Janowice Wielkie są najpopularniejszym punktem wyjściowym w Rudawy Janowickie (Rudawski Park Krajobrazowy), w Góry Sokole, w tym na należący do Korony Gór Polski - Skalnik (945 m n.p.m.). 
Na terenie kolorowych jeziorek są malownicze skały, najpiękniejszy efekt jest gdy świeci słońce a one mienią się różnymi odcieniami brązu. Wszystkie mają bardzo ciekawe kształty. Można wokół nich chodzić, zajrzeć do podziemnych jaskiń lub usiąść sobie i rozkoszować się ich bliskością.
Pierwsze jeziorko niestety wyschło, ale niedaleko jest już następne tzw. Purpurowe - brunatno-brązowe :)
Kolor jeziorka zawdzięczamy związkom żelaza. Kiedyś na tych ternach istniały kopalnie.
Oprócz Purpurowego Jeziorka jest jeszcze moim zdaniem najpiękniejsze  "niebieskie"... ale tam już idźcie sami! Nie ma tak lekko :)


wtorek, 6 listopada 2012

Karkonosze




 Dziś idziemy  góry, w góry :)  koniec siedzenia!  :D Nie będę się rozwodzić nad pięknem Karkonoszy, ich niezwykłością, budową genealogiczną ani nad szlakami dostępnymi dla turystów :D Wystarczy, że sami pojedziecie do Szklarskiej Poręby lub do Karpacza i ruszycie po prostu na górski szlak tam gdzie "was nogi poniosą" :) Drogowskazy są, wystarczy zabrać znajomych, aparat fotograficzny, coś do picia i oczywiście dobry nastrój. Jeżeli myślicie, że opisze Wam szlaki, pagórki, widoki to się grubo mylicie. Dziś pokażę Wam moje zdj. z wypraw w Kakonosze i mam nadzieje, że sami zapragniecie sami pobyć na łonie natury.... Pamiętajcie, że pogoda w górach szybko się zmienia.



Możemy iść pieszo, spacerkiem...
albo wyciągiem - wersja dla wygodnych i tych którzy się spieszą:)
idąc pieszo mamy na swojej drodze różne ciekawe przeszkody.
widoki jednak są kapitalne
Schronisko Samotnia- oaza spokoju
uśmiech podróżnika - bezcenny
Równia pod Śnieżką
Strome podejście na Śnieżkę (jest też dłuższe, łągodniejsze)
Schronisko Śnieżka
Śnieżka
Widok na Karpacz 
Schronisko na Szrenicy (Szklarska Poręba)


zdj. PJ (jak zawsze:P)